Video: Veľrybu zabili plasty, našli jej v bruchu 8 kíl igelitových tašiek

Velryba
Veľrybe našli v bruchu 80 igelitových tašiek a sáčkov, ktoré vážili spolu až osem kilogramov. Foto: youtube.com

BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) – Plastový odpad, ktorý zaberá stále veľkú plochu svetových oceánov, nie je problémom len z estetického hľadiska, ale výrazne škodí aj morským živočíchom vrátane tých najväčších.

Pri pobreží Thajska tento víkend uhynula veľryba, ktorej následne našli v bruchu 80 igelitových tašiek a sáčkov, ktoré vážili spolu až osem kilogramov. Veľrybu sa pokúšali najskôr zachrániť, z pobrežia sa ju pomocou lodí snažili dostať na more a dokonca nad ňou vztýčili obrí slnečník, veľryba však aj tak uhynula.

Aj pre veľryby platí, že ak máte v bruchu 80 plastových tašiek, tak vás to zabije,“ poznamenal v tejto súvislosti thajský biológ Thon Thamrongnawasawat. Len v okolí Thajska, kde sa igelitové tašky a obaly používajú takmer na všetko, podľa Thamrongnawasawata zabijú plasty podobným spôsobom každoročne stovky morských živočíchov.

Celosvetovo sa predpokladá, že objem plastov v oceánoch sa pri zachovaní súčasného tempa ich produkcie a vyhadzovania v najbližšom desaťročí oproti súčasnosti strojnásobí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom