Veľvyslanci sa pustili do Matoviča, spochybnil nezávislé inštitúcie a zaútočil na vlastnú zahraničnú službu

Igor Matovič
Minister financií SR Igor Matovič. Foto: archívne, Olivier Hoslet, Pool via AP.

Spochybniť nezávislé a odborné inštitúcie vlastného štátu, zaútočiť na vlastnú zahraničnú službu, spochybňovať autoritu vlastného ministra zahraničných vecí, ignorovať písané a nepísané pravidlá pri výkone ústavnej funkcie – toľkokrát, v takom krátkom čase a takej intenzite – je v pomeroch SR bezprecedentné.

Poníženie Slovenska

Uvádza sa to vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísali slovenskí veľvyslanci Iveta Hricová, Radovan Javorčík, Rastislav Káčer, Andrea Elscheková Matisová, Peter Mišík, Michal Mlynár, Igor Slobodník a Miroslav Wlachovský. Vyhlásenie, ktoré vo svojom profile na sociálnej sieti zverejnil bývalý slovenský veľvyslanec v Maďarsku.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Káčer konštatuje, že sa tak stalo v hlavnom meste a v prítomnosti lídra krajiny, ktorá je silne kritizovaná pre vážne deficity v oblasti právneho štátu (Maďarsko, pozn. SITA). To je podľa signatárov urážkou nielen slovenskej diplomacie, ale ponížením Slovenska a ohrozením jeho štátnych zájmov tým najhorším spôsobom.

Diplomacia zvládla rôzne zložité obdobia

Zahraničná služba je podľa podpísaných veľvyslancov strategickým nástrojom štátu na presadzovanie a chránenie jeho záujmov a posilňovanie jeho vonkajšieho postavenia.

„Naša diplomacia za tri desaťročia svojho jestvovania prešla a zvládla rôzne zložité obdobia. Konala pri tom vždy lojálne, rešpektujúc apolitickosť a dôsledne sa vyhýbajúc zasahovaniu do vnútropolitickej sútaže,“ uvádzajú signatári s tým, že zahraničná služba je inštitúcia, ktorú sa podarilo budovať v kontinuite, profesionálne a bez neprimeraných, stranícky motivovaných zásahov.

Politikov žiadajú, aby neoslabovali postavenie Slovenska

Signatári pripúšťajú, že vyjadrovať sa verejne takýmto spôsobom, je pre veľvyslancov v aktívnej službe neštandardné a neobvyklé. „Sme ľudia, ktorí zasvätili svoje životy službe Slovensku a jeho záujmom,“ uvádza sa vo vyhlásení. Veľvyslanci vyzývajú všetkých politických predstaviteľov Slovenska, aby konali spôsobom, ktorý neoslabuje postavenie SR, nevyvoláva pochybnosti o štátnej zrelosti a ktorý tak nedôstojne neponižuje Slovensko a jeho inštitúcie.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v piatok 9. apríla rokoval v Budapešti s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóm a premiérom Maďarska Viktorom Orbánom o ruskej vakcíne proti ochoreniu COVID-19 Sputnik V. Szijjártó na tlačovej besede po rokovaní s Matovičom vyhlásil, že na základe žiadosti Slovenska pomôže Maďarsko pri testovaní tejto vakcíny.

Na rokovaní bol aj Gyimesi

Matovič dodal, že ruská vakcína je skladovaná na Slovensku v chladničkách už šesť týždňov, pričom by ňou bolo možné zachraňovať ľudské životy. Práve z toho dôvodu prišiel podľa vlastných slov požiadať Maďarsko o pomoc pri testovaní tejto zásielky.

Na rokovaní sa zúčastnil aj koaličný poslanec György Gyimesi (OĽaNO), podľa ktorého bola „neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva na piatkovom rokovaní Matoviča v Budapešti predpokladom úspechu rokovaní s maďarskou stranou“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe György GyimesiIgor MatovičRastislav Káčer
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti