A je to tu zase. Návrat energetických politických “expertov“ (komentár)

SMER SD: Vyjadrenie po rozhodnutí súdu o referende
Predseda strany SMER-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Už som sa bál, že na Slovensku vyhynuli všetci energetickí “experti“ z radov politikov. Necelé dva roky sa totiž k energetike vyjadrovali jeden dvaja analytici, skutoční energetici a jeden dvaja politici, ktorí majú energetiku v náplni práce. Zdalo sa, že energetika na Slovensku našla svoj pokoj. Našla konečne nezávislého a profesionálneho regulátora.

Ale prišlo leto, a je to tu zase. Zobudil sa jeden z najväčších energetických politických “expertov“. Ochranca, ktorý nemá problém poručiť dažďu, vetru, svetu, trhom a vôbec všetkým “nezávislým“ úradom. Proletári všetkých zemí vylí… si svoje trhové ceny elektriny, ropy, plynu, my máme svojho ochrancu, ktorý nedopustí, aby biedna Slovač za energie viac platila. Aj keby sa celý svetový trh roztrhol od zlosti.

V súčasnosti ide o opozičného ochrancu, takže sa ani nemožno čudovať, že chce poručiť hocijakému vetru a hocijakému dažďu a hocijakému trhu. Najhoršie však je, že sa chytili aj koaliční poslanci, ktorí ešte prednedávnom mali plné ústa o tom, aký super nezávislý je počas ich vládnutia regulačný úrad.

Dokonca jeden šéf jedného parlamentného výboru už začal regulačnému úradu radiť, aké a ako má znížiť poplatky a ako má pracovať, aby sa nám čo najmenej energie predražili.

Len som zvedavý, čo mu na to povie jeho politický šéf a minister v jednej osobe, ktorému príde do štátnej kasy vďaka zníženým energetickým poplatkom o niekoľko sto miliónov eur menej. Možno si zahrajú nejakú lotériu a pokladnicu naplnia z výhry.

Treba veriť, že náš regulačný úrad zostane profesionálny a nájde cestu k čo najmenšiemu zdražovaniu energií. Ale podľa jasne stanovených pravidiel a nie podľa politických “expertov“, ktorí ešte prednedávnom trhali faktúry a vynašli plynové vratky.

Treba veriť, že regulátor zostane silný a odolá tlaku energetických politických “expertov“ aj keď budú tliachať o cenách energií, ktorým vôbec nerozumejú, každý druhý deň v parlamente. Lebo politicky lacné energie nás skôr či neskôr dobehnú, tak ako nás napríklad dobehli super štedré dotácie pre solárnych barónov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví