Aktivisti spustili výzvu na vyjadrenie nesúhlasu s výstavbou terminálu LNG v Bratislave

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROTEST: Proti výstavbe LNG terminálu v Bratislave
Účastníci s transparentmi pred budovou Ministerstva dopravy a výstavby SR počas protestu, iniciovaného organizáciami Greenpeace Slovensko, Priatelia Zeme, Znepokojené matky, Z lavíc do ulíc, Bod obratu a Extinction Rebellion proti výstavbe LNG terminálu na skvapalnený zmený plyn v Bratislave. Bratislava, 4. jún 2021. Foto: Archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Environmentálne aktivistické organizácie Greenpeace Slovensko, Priatelia Zeme-CEPA, Znepokojené matky a Z lavíc do ulíc vo štvrtok spustili verejnú výzvu na vyjadrenie nesúhlasu s výstavbou terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) v bratislavskom prístave.

Nezodpovedné správanie

Greenpeace Slovensko to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa organizácie Patrícia Brandysová. Podľa organizácií je výstavba novej fosílnej infraštruktúry v rozpore so snahou splniť klimatické záväzky a predstavuje nezodpovedné správanie voči budúcim generáciám.

„V nadväznosti na nedávny protest proti rozširovaniu fosílnej infraštruktúry priamo pred budovou Ministerstva dopravy sme chceli dať touto cestou možnosť aj verejnosti, aby mala sama priestor vyjadriť svoj nesúhlas s plánovanou výstavbou LNG terminálu. Naším cieľom by malo byť riešiť a nie prilievať olej do ohňa klimatickej krízy podporou fosílneho plynu,” povedala Katarína Juríková za organizáciu Greenpeace Slovensko.

Investície na desaťročia

Podobné investície sa podľa organizácií neuskutočňujú na pár rokov, ale celé desaťročia. LNG terminál by podľa nich bol v prevádzke aj v čase, keď už bude potrebná radikálna redukcia používania fosílnych palív.

„Organizácia spojených národov odporúča znížiť emisie metánu o 45 percent do roku 2030 na to, aby sme ochránili klímu. Musíme preto okamžite zastaviť podporu z verejných zdrojov pre fosílny plyn od kotlíkových dotácií až po LNG terminál v bratislavskom prístave,” dodal Juraj Melichár z organizácie Priatelia Zeme-CEPA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj MelichárKatarína JuríkováPatrícia Brandysová
Firmy a inštitúcie Greenpeace SlovenskoIniciatíva Znepokojené matkyPriatelia Zeme-CEPA