Automobilky, Slovalco, U.S. Steel aj bane. Najvyššiu možnú dotáciu na energie 500-tisíc eur získalo 35 firiem

Energie, kompenzácie
Foto: SITA, www.gettyimages.com - koláž SITA Energetika.

Najvyššiu možnú dotáciu na energie 500-tisíc eur získalo 35 firiem zväčša s obratmi za desiatky až stovky miliónov eur a energeticky náročnou výrobou.

Ako ďalej na sociálnej sieti uvádza Transparency International Slovensko (TIS), patria medzi ne železiarne U.S. Steel, automobilky Volkswagen, PCA či Jaguar, papierne Mondi, hlinikáreň Slovalco, výrobca pneumatík Matador a izolácie Johns Manville, sklárne Rona či Hornonitrianske bane.

Viac o téme: Energetická kríza

Ministerstvo hospodárstva SR zatiaľ zadotovalo zvýšené ceny energií za august a september 2022 takmer 5 000 spoločnostiam. Medzi ne rozdelilo už vyše 76 mil. eur. „Viaceré firmy získali na svoje prevádzky aj desiatky dotácií. Medzi nimi napríklad najväčší hráč v cestovnom ruchu, spoločnosť Tatry Mountain Resorts, ktorá cez 58 žiadostí získala doteraz dovedna 215-tisíc eur,“ konštatuje TIS.

Aktuálna výzva, ktorá bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, bola kritizovaná najmä pre jej plošný charakter, keďže reálny vplyv nárastu cien energií na biznis jednotlivých firiem nerieši. Na rozdiel od už ukončených dotácií na nájomné sa však podľa mimovládky zdá aktuálna schéma menej náchylná na podvody, keďže si rezort hospodárstva účty za elektrinu či plyn dokáže overovať u dodávateľov a distribútorov energie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TIS Transparency International SlovenskoU.S. Steel Košice