Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnoviteľné zdroje energie
Veterná a solárna elektráreň. Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com
19. 08. 2019 13:44 AktualitySlovensko od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Banky sa podieľajú na financovaní zelených projektov. Slovensko však stále zaostáva.

Slovensko stále nepatrí v Európskej únii medzi lídrov v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Ako vyplýva z posledných údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, podiel obnoviteľných zdrojov na energetickej spotrebe Slovenska sa k záveru roka 2017 znížil na 11,5 %. V rámci Európskej únie nám tak patrí až 20. priečka. Európsky priemer vo využívaní OZE sa pohyboval na úrovni 17,5 %.

Pomoc od bánk

Zvyšovať podiel zelenej energie by mohli pomôcť aj finančné inštitúcie. „Na rozvoji a zvyšovaní podielu produkcie energie z obnoviteľných zdrojov majú nezastupiteľnú úlohu aj finančné inštitúcie a ich ochota akceptovať pri týchto projektoch neraz vyššiu mieru rizika,“ uviedol riaditeľ Odboru štruktúrovaného financovania ČSOB Tomáš Korauš.

Podiel investícií ČSOB v energetickom sektore do podpory a rozvoja obnoviteľných zdrojov energie sa už dostal k hranici 45 % a ambíciou je ďalej ho zvyšovať. „Je to v súlade s cieľom KBC, akcionára ČSOB na Slovensku, aby do roku 2030 smerovalo minimálne 50 % investícií v energetickom sektore práve na podporu a rozvoj obnoviteľných zdrojov,“ dodal Korauš.

ČSOB sa v súčasnosti nijako nepodieľa na financovaní a podpore investícií v uhoľnom sektore vrátane ťažby uhlia a výroby energie a tepla na báze uhlia. „V súlade so stratégiou KBC sme sa od týchto aktivít odklonili v roku 2016,“ doplnil Korauš.

Väčšina financií v rámci podpory obnoviteľných zdrojov energie smeruje v prípade ČSOB do solárnych elektrární (57 %), a to nielen na Slovensku, ale aj v Česku a Maďarsku. „Na Slovensku aktuálne financujeme 51 projektov využívajúcich solárnu energiu. V spolupráci so sesterskou K&H v Maďarsku sme tento rok podporili aj troch slovenských investorov orientujúcich sa na maďarský trh sumou 56 miliónov eur,“ spresnil Korauš.

Ďalších 40 % portfólia v rámci obnoviteľných zdrojov smeruje do podpory vodných elektrární. „Ďalšiu časť mixu tvoria vybrané projekty z rôznych oblastí tvorby energie z obnoviteľných zdrojov. Veľký potenciál vnímame na Slovensku aj v podpore využívania alternatívnych zdrojov v agrosektore,“ uzatvoril Korauš.

Koľko prispeli ostatné banky?

Slovenská sporiteľňa aktuálne financuje niekoľko desiatok projektov obnoviteľných zdrojov. „Ide o projekty od fotovoltických elektrární, cez malé vodné elektrárne, výrobu elektriny z biomasy až po bioplynové stanice,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Ďalšia slovenská banka VÚB banka sa podieľa na financovaní výroby energie z obnoviteľných zdrojov energie. „Hlavný podiel predstavujú fotovoltické elektrárne, ale v portfóliu máme aj vodné elektrárne. V malej miere máme zastúpené aj projekty bioplynových staníc a iných alternatívnych zdrojov výroby,“ dodala PR manažérka VÚB banky Lucia Luptáková.

Tatra banka bola aktívna v oblasti financovania projektov založených na obnoviteľných zdrojoch energie od roku 2010, kedy štartovala výraznejšia podpora v tejto oblasti. „Aktuálny objem financovania v OZE projektoch presahuje 100 miliónov eur, pričom najvyšší dvojtretinový podiel predstavujú projekty fotovoltických elektrární, 20 % portfólia je nasmerovaných do bioplynových staníc a zvyšok tvoria malé vodné elektrárne,“ konštatoval pre agentúru SITA vedúci oddelenia agrofinancovania a štruktúrovaného financovania Tatra banky Radovan Mik.

OTP Banka sa podľa svojho hovorcu Róberta Varšányiho angažuje v projektoch obnoviteľných zdrojov energie v oblasti fotovoltiky, bioplynu a malých vodných elektrární. „Celkovo tvoria projekty OZE približne 16 % z nášho portfólia,“ uzavrel Varšányi.

K téme

Drevnej biomasy sme spálili menej Dotácia na kotly zaujala domácnosti aj tentokrát

Témy

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predvolebné prieskumy sa podľa Danka kupujú. Slosiarik to odmieta, ale Baránek tvrdí niečo iné Foto: Pri vážnej nehode na D1 zahynul zamestnanec NDS, auto narazilo do vozíka diaľničnej patroly Konflikt záujmov? Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu PSG v šlágri nedalo šancu Realu, Atlético remizovalo s Juventusom a Bayern zdolal Crvenu Zvezdu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X