Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň elektrická energia OZE zdroje energie
Ilustračné foto seas.sk
28. 10. 2016 11:39 Aktuality od SITA

Banská Bystrica stále odmieta malé vodné elektrárne

Vedenie Banskej Bystrice a poslanci už niekoľkokrát deklarovali negatívny postoj k výstavbe malých vodných elektrární na rieke Hron. Najvypuklejšia je situácia v mestskej časti Šalková, kde takáto elektráreň obyvateľom podmáča obydlia a znečisťuje studne s pitnou vodou.

Problematika malých vodných elektrární na rieke Hron rezonuje v Banskej Bystrici a jej blízkom okolí už dlhodobo. Dotýka sa nehnuteľností, majetku obyvateľov i kvality životného prostredia. Vedenie mesta a poslanci mestského zastupiteľstva deklarovali svoj negatívny postoj k ich výstavbe už niekoľkokrát. Uvádza sa vo vyhlásení magistrátu, ktoré dnes poskytla agentúre SITA hovorkyňa primátora mesta Zdenka Sekerešová v súvislosti so štvrtkovým výjazdom v mestskej časti Šalková za účasti ministra životného prostredia Lászlá Sólymosa. Stretnutie sa uskutočnilo na základe marcového uznesenia mestského zastupiteľstva (MsZ), v ktorom poslanci žiadali národnú radu i vládu, aby prijali opatrenia na dodatočné posúdenie a zhodnotenie vplyvov všetkých existujúcich i navrhovaných malých vodných elektrární v povodí Hrona na životné prostredie i zdravie obyvateľstva. Najvypuklejšia je práve situácia v Šalkovej, kde pre malú vodnú elektráreň obyvateľom spodná voda podmáča obydlia a znečisťuje studne s pitnou vodou. Minister informoval obyvateľov, že sa pripravuje nový materiál, ktorý prehodnocuje počet malých vodných elektrární na vodných tokoch a pritvrdzuje pravidlá ich výstavby.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení radnice, vedenie mesta spolu s poslancami hľadá všetky účinné spôsoby, aby bolo možné vzniku týchto konfliktných stavieb predchádzať. Členovia komisie MsZ pre rozvoj mestských častí absolvovali pracovné stretnutie o tejto problematike ešte začiatkom marca. Výjazdová komisia navštívila dotknuté miesta, na ktorých boli takéto investičné zámery povolené, ale aj lokality, kde sa ich výstavba plánuje. „Malá vodná elektráreň v Šalkovej je príkladom problematickej prevádzky a nedostatočne riešených technických opatrení, ktoré by zabránili poškodzovaniu majetku miestnych obyvateľov. Vyvoláva obavy pri realizácii ďalších elektrární, ktoré sú plánované v Iliaši a Vlkanovej. Mala by byť preto akýmsi mementom,“ cituje vyhlásenie primátora mesta Jána Noska. V súčasnosti sa magistrát snaží využívať všetky legislatívne možnosti, ktoré mu umožňujú nejakým spôsobom zabrániť takejto výstavbe a podnikne aj ďalšie kroky, aby sa jej realizácia neuskutočnila a aby boli chránené záujmy obyvateľov dotknutých lokalít, uvádza sa v jeho závere.

Odporúčané články

Gabčíkovská elektráreň oslavuje 23 rokov Projekt malej vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku má problém

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Za pokles preferencií OĽaNO môže podľa politológa do istej miery aj vznikajúca Kiskova strana Víťazná séria trénera Kozáka sa skončila, „šošoni“ neprehrali ani na pôde ŠK Slovan Bratislava Pre štyri okresy platí výstraha pred vysokými teplotami, na celom Slovensku hrozia aj búrky Foto: Čelnú zrážku dvoch áut v obci Zábiedovo neprežili štyria mladí ľudia Údajné Kočnerove správy vyvolávajú u ľudí agresivitu, na jeseň sa pridajú depresie (podcast) Aktualizované: Muž udrel 70-ročného dôchodcu do tváre a nožom ho pichal do hrudníka Video: Polícia proti demonštrantom v Hongkongu prvýkrát použila vodné delo, padol aj varovný výstrel

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X