Banská Bystrica stále odmieta malé vodné elektrárne

Vodná elektráreň elektrická energia OZE zdroje energie
Ilustračné foto seas.sk

Vedenie Banskej Bystrice a poslanci už niekoľkokrát deklarovali negatívny postoj k výstavbe malých vodných elektrární na rieke Hron. Najvypuklejšia je situácia v mestskej časti Šalková, kde takáto elektráreň obyvateľom podmáča obydlia a znečisťuje studne s pitnou vodou.

Problematika malých vodných elektrární na rieke Hron rezonuje v Banskej Bystrici a jej blízkom okolí už dlhodobo. Dotýka sa nehnuteľností, majetku obyvateľov i kvality životného prostredia. Vedenie mesta a poslanci mestského zastupiteľstva deklarovali svoj negatívny postoj k ich výstavbe už niekoľkokrát. Uvádza sa vo vyhlásení magistrátu, ktoré dnes poskytla agentúre SITA hovorkyňa primátora mesta Zdenka Sekerešová v súvislosti so štvrtkovým výjazdom v mestskej časti Šalková za účasti ministra životného prostredia Lászlá Sólymosa. Stretnutie sa uskutočnilo na základe marcového uznesenia mestského zastupiteľstva (MsZ), v ktorom poslanci žiadali národnú radu i vládu, aby prijali opatrenia na dodatočné posúdenie a zhodnotenie vplyvov všetkých existujúcich i navrhovaných malých vodných elektrární v povodí Hrona na životné prostredie i zdravie obyvateľstva. Najvypuklejšia je práve situácia v Šalkovej, kde pre malú vodnú elektráreň obyvateľom spodná voda podmáča obydlia a znečisťuje studne s pitnou vodou. Minister informoval obyvateľov, že sa pripravuje nový materiál, ktorý prehodnocuje počet malých vodných elektrární na vodných tokoch a pritvrdzuje pravidlá ich výstavby.

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení radnice, vedenie mesta spolu s poslancami hľadá všetky účinné spôsoby, aby bolo možné vzniku týchto konfliktných stavieb predchádzať. Členovia komisie MsZ pre rozvoj mestských častí absolvovali pracovné stretnutie o tejto problematike ešte začiatkom marca. Výjazdová komisia navštívila dotknuté miesta, na ktorých boli takéto investičné zámery povolené, ale aj lokality, kde sa ich výstavba plánuje. „Malá vodná elektráreň v Šalkovej je príkladom problematickej prevádzky a nedostatočne riešených technických opatrení, ktoré by zabránili poškodzovaniu majetku miestnych obyvateľov. Vyvoláva obavy pri realizácii ďalších elektrární, ktoré sú plánované v Iliaši a Vlkanovej. Mala by byť preto akýmsi mementom,“ cituje vyhlásenie primátora mesta Jána Noska. V súčasnosti sa magistrát snaží využívať všetky legislatívne možnosti, ktoré mu umožňujú nejakým spôsobom zabrániť takejto výstavbe a podnikne aj ďalšie kroky, aby sa jej realizácia neuskutočnila a aby boli chránené záujmy obyvateľov dotknutých lokalít, uvádza sa v jeho závere.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom