Black-out nám nehrozil, situácia však bola vážna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina SEPS
Foto: ilustračné, SEPS

Slovensku nehrozil úplný výpadok dodávok elektriny, takzvaný black-out, ani po minulotýždňovom incidente. V piatok sa totiž rozpadla na dve časti synchrónne prepojená sústava kontinentálnej Európy. „Vzhľadom na rýchlu a správnu reakciu obranných technológií všetkých prepojených prenosových sústav porucha black-out bezprostredne nehrozila, aj keď z pohľadu prevádzky prepojenej sústavy išlo o veľmi vážnu poruchu,“ uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Norbert Deák.

Prepad frekvencie

Rozpojenie nastalo v prenosových sústavách Chorvátska, Srbska a Rumunska, pričom menšia juhovýchodná časť rozpadnutej sústavy pokrývala čiastočne Rumunsko a Chorvátsko a celé územie Srbska, Bosny a Hercegoviny, Albánska, Čiernej Hory, Severného Macedónska, Bulharska, Grécka a Turecka. „Z pohľadu prevádzkovania prepojených sústav v rámci kontinentálnej Európy je to veľmi vážna porucha celoeurópskeho významu. Dobré je, že prepad frekvencie pod úroveň 49,8 Hz trval relatívne krátko, s dôrazom na slovo relatívne,“ podotkol Deák.

V momente rozpadu sústavy v severozápadnej časti prudko poklesla frekvencia o približne 250 mHz. „Dôvodom bol pravdepodobne výpadok importu z juhovýchodnej časti rozpadnutej sústavy. Skutočné príčiny tohto incidentu budú známe až po podrobných analýzach, na ktorých pracujú experti,“ dodal Deák.

Ochranné mechanizmy

Slovenský prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústavy už má v spolupráci s ENTSO-E vybudované mechanizmy, ktoré vedia zabrániť pádu frekvencie aj o výrazne menšie hodnoty, než dosiahla frekvencia počas spomínanej udalosti. „Incident tohto typu je celoeurópskym problémom,“ konštatoval Deák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Norbert Deák
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava