Británia čelí prudkému nárastu cien energií, vláda zvolala mimoriadne rokovania

Prasiatko, energie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Britská vláda hľadá spôsoby, ako podporiť energetické firmy, ktoré čelia prudkému nárastu cien zemného plynu.

Téma bude aj predmetom mimoriadnych rokovaní so zástupcami priemyslu a spotrebiteľských organizácií, ktoré zvolal na pondelok minister obchodu Kwasi Kwarteng.

Krach štyroch firiem

Ten v nedeľu uviedol, že regulačný úrad pre energetiku zabezpečí, aby sa plyn a elektrina dostali k zákazníkom aj v prípadoch, keď sa distribučné spoločnosti dostanú do problémov. Náhle celosvetové zvýšenie cien plynu v Británii v posledných týždňoch spôsobilo krach štyroch malých energetických firiem.

Veľkoobchodné ceny plynu v krajine sa tento rok strojnásobili. Prispel k tomu vyšší dopyt po energiách v čase, keď sa globálna ekonomika zotavuje, ako aj obmedzenia dodávok v dôsledku tropických búrok v USA a plánovanej údržby.

Dodávky z Nórska postačujú 

Britské úrady zdôrazňujú, že domáca produkcia plynu spolu s dodávkami z Nórska bohato postačujú na zabezpečenie energetických potrieb krajiny.

Podľa britských médií niektoré veľké energetické firmy navrhujú presunúť klientov zlyhávajúcich dodávateľov do spoločnosti, ktorú by prechodne vlastnil štát s možnosťou jej neskoršieho predaja.

Ďalšou možnosťou je, že vláda poskytne veľkým distribútorom energií záruky na pôžičky, aby mohli prevziať klientov skrachovaných spoločností.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kwasi Kwarteng
Firmy a inštitúcie Britská vláda