Britský energetický gigant BP svojím ziskom za druhý kvartál prekonal očakávania

BP

Britská energetická spoločnosť BP svojím ziskom za druhý kvartál prekonala očakávania. Ropný a plynárenský gigant vykázal základný zisk bez zohľadnenia zmien hodnoty zásob v sume 2,8 miliardy dolárov. V rovnakom období pred rokom firma skončila v strate 6,7 miliardy dolárov.

Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila spoločnosť Refinitiv, odhadovali, že čistý zisk BP za apríl až jún bude v objeme 2,06 miliardy dolárov. Informuje o tom portál cnbc.com.

Lepšie ako očakávané finančné výsledky energetická firma dosiahla v období posilnenia cien komodít. Cena severomorskej ropy Brent, ktorá je medzinárodnou referenčnou cenou, sa v druhom kvartáli nachádzala v priemere na úrovni 69 dolárov za barel. V prvom štvrťroku tohto roka bola v priemere iba vo výške 61 dolárov za barel.

Spoločnosť BP uviedla, že v treťom kvartáli spätne odkúpi svoje akcie za 1,4 miliardy dolárov. Zároveň zvýšila dividendy o 4 percentá na 5,46 centu za akciu po tom, ako ich v druhom kvartáli 2020 zredukovala o polovicu na 5,25 centu na akciu.

Ropná a plynárenská firma predpokladá, že bude každý kvartál spätne odkupovať akcie za zhruba 1 miliardu dolárov. Zároveň do roku 2025 plánuje každoročné zvýšenie dividend o 4 percentá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BP British Petroleum