Budaj dá z Envirofondu na podporu energeticky náročného priemyslu milióny eur

Niekoľko miliónový doplatok na daniach sa týka desiatich rokov od roku 2009.
Plyn je fosílna energia, s ktorou sa treba postupne rozlúčiť tak, ako sme sa zbavili uhlia, myslí si minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Z Envirofondu pôjde na podporu energeticky náročného priemyslu 11 miliónov eur. Na Stredoeurópskej energetickej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj. Situácia v mnohých slovenských priemyselných podnikoch sa pre vysoké ceny energií stáva kritická. Pomôcť by im mali aj spomínané milióny z Envirofondu.

Minister Budaj na konferencii pripomenul, že na Slovensku tvorí až 41 percent všetkých emisií priemysel. „To je náš hendikep, ale chcem oceniť priemyselné podniky, že s tým zápasia,“ podotkol Budaj.

Minister je presvedčený, že Slovensko by sa malo do budúcnosti rozlúčiť nielen s využívaním uhlia ale aj plynu. „Plyn je fosílna energia, s ktorou sa treba postupne rozlúčiť tak, ako sme sa zbavili uhlia,“ uviedol minister Ján Budaj.

Energetický sektor čelí veľkým zmenám, ktoré si vyžaduje zelená transformácia hospodárstva. „Transformácia energetického sektora je základom súčasných sociálnych a politických procesov, pretože priamo vplýva na zmeny identity našej spoločnosti. Najvýraznejšie je to vidieť pri téme klimatických zmien,“ povedal na konferencii Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander DulebaJán Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR