Budeme mať dosť plynu na najbližšiu zimu, vyhlásil Fiala. Doteraz bolo Česko na 97 percent závislé od ruského

Petr Fiala
Český premiér Petr Fiala. Foto: archívne, SITA/AP

Česká republika bude mať na najbližšiu zimu dostatok zemného plynu bez ohľadu na to, ako sa bude správať Rusko, ktoré rozpútalo vojnu proti Ukrajine a znižuje dodávky plynu európskym štátom. Pre iDNES to povedal český premiér Petr Fiala.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Dnes už môžem odpovedať, že plyn mať budeme a že nasledujúcu zimu zvládneme bez ohľadu na to, ako sa zachová Rusko,“ vyhlásil predseda českej vlády. Doteraz bola ČR podľa Fialu od ruského plynu závislá na 97 percent. „Kúpili sme ako štát za 8,5 miliardy korún plyn do štátnych hmotných rezerv, aby sme mali nejakú železnú zásobu, keby bolo najhoršie, donútili sme obchodníkov s plynom napĺňať zásobníky,“ povedal Fiala.

Český premiér zároveň pripomenul, že prostredníctvom spoločnosti ČEZ štát kúpil kapacitu v LNG termináli v Holandsku a zabezpečil prepravné kapacity. „Kapacita, ktorú sme získali v Holandsku, tak pokrýva zhruba tretinu ročnej spotreby,“ vyhlásil predseda českej vlády. Vláda podľa jeho slov pritom rokuje aj s Poľskom o vybudovaní plynovodu Stork II a o LNG rokuje aj s Nemeckom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petr Fiala