Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
13. 11. 2013 11:26 Spotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Byrokracia pri zmene dodávateľa energií sa možno zmierni

Pri zmene dodávateľa energií možno bude postačovať pri podpisovaní všetkých potrebných listín už iba digitalizovaný podpis. Jeho zavedenie do praxe chcú v parlamente presadiť nezaradení poslanci Juraj Miškov, Martin Chren a Jozef Kollár. „Niektoré spoločnosti sa na základe rôznych obštrukcií pri papierovaní v súvislosti so zmenou dodávateľa energií snažia odberateľa znechutiť. Návrh teda posilňuje konkurenčné prostredie, eliminuje rôzne administratívne obštrukcie a lepšie umožní odberateľovi napríklad odísť od dodávateľa, ktorého ceny sú najvyššie na trhu,“ zdôvodnili svoje kroky poslanci.

V súčasnosti pri zmene dodávateľa elektriny či plynu je potrebné vyplniť a podpísať niekoľko formulárov. Ak sa v papieroch zistí nejaká chyba, musí spotrebiteľ ísť osobne na predajné miesto dotyčného dodávateľa, hoci bol presvedčený, že po podpísaní splnomocnenia za neho všetko vybaví nový dodávateľ. To môže spotrebiteľa znechutiť, a zmenu dodávateľa si nakoniec rozmyslieť. Zavedením digitalizovaného podpisu by sa podľa poslancov uľahčil celý postup. „Všetky potrebné listiny budú odberateľovi poskytnuté v elektronickej forme, pričom ich podpis bude môcť odberateľ vykonať rovno v tablete, v digitalizovanej podobe. Na ich základe možno ďalej konať. Návrh šetrí čas hlavne pri postupe pri zmene dodávateľa plynu alebo elektriny, nie je potrebné ísť na predajné miesto dodávateľa, nie je potrebné opravovať prípadné chyby pri vypĺňaní potrebných listín a podobne,“ vysvetlili poslanci.

Poslanci navrhujú účinnosť novely zákona o energetike, prostredníctvom ktorej chcú zaviesť digitalizovaný podpis, od marca budúceho roka. Sú však ochotní účinnosť novely posunúť tak, aby sa všetci dodávatelia mohli na to pripraviť. „Postup, ktorý je dnes známy už z niektorých bánk, respektíve mobilných operátorov pri vykonávaní rôznych právnych úkonov, výrazne uľahčí situáciu v tomto segmente podnikania,“ konštatovali poslanci. Novelou zákona o energetike by sa mal parlament zaoberať na najbližšej schôdzi, ktorá začína o dva týždne.

Odporúčané články

ŠPECIÁL: Drahšie energie tradičných dodávateľov sú logické ŠPECIÁL: Podomový predaj – nechcené dieťa liberalizácie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

V obci Železná Breznica našli mŕtveho muža, na tele mal bodné poranenie Aktualizované: Kajakári Gelle a Petrušová skončili na MS tesne pod pódiom, od medailí ich delili sekundy Slovenský štvorkajak ostal neporazený aj po druhom štarte, do finále postúpil s najlepším časom Minister Gál okamžite odvolá Jankovskú, ak sa potvrdia informácie z Kočnerovej Threemy Rakete Sojuz-2 sa nepodarilo pripojiť k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na palube je robot Fedor Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X