Bytové domy s vlastnou kotolňou môžu získať zastropovanú cenu plynu, avšak čas majú len do polnoci 18. februára

Elektrina, plyn, energie, ceny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 17. februára 2022, 13:31

Správcovia bytových domov s vlastnou kotolňou, ktorí chcú využiť ponuku na zníženú zastropovanú cenu plynu od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), tak môžu urobiť do piatku 18. februára do polnoci.

Ponuka platí pre kotolne s určitou spotrebou

Ako informovalo ministerstvo hospodárstva, táto ponuka platí pre bytové kotolne, ktoré majú spotrebu viac ako 100 megawatthodín plynu ročne. Nenakupujú teda plyn za cenu regulovanú Úradom pre reguláciu sieťových odvetí, ale túto komoditu nakupujú za trhové ceny.

„Údaje budú môcť správcovia alebo spoločenstvo nahlásiť prostredníctvom emailu domovékotolne@mhsr.sk,“ informoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Cenu určí dĺžka platnosti zmluvy

Spomínané bytové domy môžu od 1. marca získať od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) plyn za necelých 80 eur za megawatthodinu. Musia však podpísať so štátnym SPP zmluvu o dodávke plynu na dva roky.

Ak sa správcovia rozhodnú podpísať zmluvu s SPP na tri roky, dostanú cenu 70 eur za megawatthodinu. Ak si vyberú možnosť podpísať len ročnú zmluvu, získajú cenu 90 eur za megawatthodinu.

Ide o koncovú cenu, vrátane distribučných poplatkov a DPH. Zaregistrované subjekty bude následne SPP kontaktovať.

Snaha zabrániť najväčšiemu zdražovaniu

„Táto ponuka bytovým domom s vlastnou kotolňou umožní znížiť náklady na výrobu tepla a zabrániť extrémnemu zdražovaniu. Rozhodli sme sa ponúknuť bytovým domom s vlastnou kotolňou zastropovanú cenu plynu, pretože zvýšené náklady za energie neznášajú správcovia bytov, ktorí zanedbali nákup lacnejšieho plynu, ale samotné domácnosti,“ konštatovalo ministerstvo hospodárstva.

Preto sme sa na vláde rozhodli, že vstúpime do tohto procesu, aby sme zabránili tým najväčším zdražovaniam,“ konštatoval minister Richard Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol GalekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSPP Slovenský plynárenský priemysel