Bývalí talianski manažéri Slovenských elektrární sú stále obvinení, vyšetrovanie komplikujú výsluchy v zahraničí

elektrárne Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce je po technickej stránke na spustenie tretieho bloku pripravená. Foto: archívne, SITA/AP

Bývalí talianski manažéri Slovenských elektrární sú stále obvinení. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka, vyšetrovanie trestnej činnosti, v rámci ktorej bolo vznesené obvinenie dvom talianskym občanom, aj naďalej kontinuálne prebieha.

„Obaja obvinení v tejto trestnej veci už boli realizujúcim vyšetrovateľom vypočutí. Obvinenie oboch občanov Talianska v tejto trestnej veci je právoplatné a naďalej trvá. Žiadna iná osoba doposiaľ v dotknutej trestnej veci obvinená nebola,“ povedal Slivka.

Spôsobili škodu 22 miliónov eur

Vyšetrovanie oboch talianskych manažérov P. R. a N. C., ktorí mali podľa pôvodných informácií spôsobiť slovenskému dominantnému výrobcovi elektriny škodu vo výške 22 miliónov eur, je pre veľké množstvo zahraničných aspektov zdĺhavé.

„V tejto trestnej veci je potrebné opakovane vykonávať výsluchy, ako aj iné procesné úkony mimo územia Slovenskej republiky, najmä v Taliansku, čo je časovo, organizačne, ako aj personálne náročné,“ dodal Slivka.

Zadržali ich na bratislavskom letisku

Bývalí talianski manažéri Slovenských elektrární sa mali dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Vyšetrovateľ špecializovaného tímu národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry vzniesol voči dvom Talianom obvinenie v apríli 2019.

Na bratislavskom letisku polícia následne zadržala Taliana P. R., po výsluchu ho však prepustila a je tak stíhaný na slobode. Obvinenému N. C. mala polícia doručiť uznesenie o vznesení obvinenia formou právnej pomoci.

Enel vlastní už len polovicu v SPH

Obvinení talianski manažéri zastupovali v Slovenských elektrárňach taliansku spoločnosť Enel. Tá do slovenského výrobcu elektriny vstúpila ako 66-percentý akcionár po privatizácia v apríli 2006. Majoritný podiel Enel ovládal do konca roku 2015.

V súčasnosti talianska energetická skupina vlastní už len 50-percentný podiel vo firme SPH, ktorá vlastní 66 % akcií Slovenských elektrární. Druhým akcionárom v SPH je firma EP Slovakia, dcérska spoločnosť Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

EP Slovakia môže získať až 100 % základného imania SPH, ale až po obdržaní povolenia na skúšobnú prevádzku pre v súčasnosti budované bloky Atómovej elektrárne Mochovce.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Slivka
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceEnelEPH Energetický a průmyslový holdingNAKA Národná kriminálna agentúraPPZ SR Prezídium policajného zboru SRSE Slovenské elektrárne