Cena elektriny na burze je najvyššia od roku 2009

Cena energií Energetika všeobecne elektrina emisie
Ilustračné foto pixabay

Rastúci trend pri cenách elektriny je najviac viditeľný od augusta, kedy sa elektrina obchodovala na úrovni okolo 46 eur za megawatthodinu, pričom už za september dosiahla priemerná cena 57,14 eura za megawatthodinu.

Cena elektriny na trhoch prekonala ďalšiu hranicu. Koncom augusta sa elektrina na pražskej burze obchodovala za vyše 50 eur za megawatthodinu. Cena elektriny na burze Prague Energy Exchange (PXE) s dodávkou na Slovensku v roku 2019 začiatkom tohto týždňa už dosiahla nové deväťročné maximum, keď v pondelok zatvorila na úrovni 60,5 eura za megawatthodinu. Rastúci trend pri cenách elektriny je najviac viditeľný od augusta, kedy sa elektrina obchodovala okolo 46 eur za megawatthodinu, pričom už za september dosiahla priemerná cena 57,14 eura za megawatthodinu.

Trojnásobne drahšie emisné povolenky

Za rastom stoja podľa konateľa spoločnosti Slovenské elektrárne – energetické služby Martina Kumpana najmä marginálne náklady uhoľných a plynových elektrární, odrážajúce ceny uhlia, plynu a emisných povoleniek. „Uhlie a plyn sa nachádzajú na niekoľkoročných maximách a už mesiace sa vezú na vlne rastu. Uhlie od začiatku roka zdraželo o 17 % a plyn o 48 %,“ dodal Kumpan.

Doma i v zahraničí však trh tlačia nahor najmä emisné povolenky, ktoré od konca roka 2017 strojnásobili svoju hodnotu, teda zdraželi o 200 %. Podľa Kumpana obchod s emisnými povolenkami je veľmi volatilný a výnimočné nie sú ani výkyvy o viac ako 5 % svojej hodnoty nahor či nadol počas jediného dňa. „To spôsobuje turbulentné situácie aj na trhu s elektrinou. Napríklad, pre región Slovenska v septembri cena kolísala v širokom rozmedzí od 54 do 59 eur za megawatthodinu,“ vysvetlil.

Vplyvom schválenej reformy schémy na obchodovanie s emisnými povolenkami bude od roku 2019 v Európe postupne znižovaný objem povoleniek dodávaných do systému, následkom čoho vznikne nedostatok a ten spôsobuje prudký nárast ich ceny. „Tým sa výrazne predražujú náklady na výrobu z takzvaných špinavých zdrojov, najmä hnedouhoľných elektrární, ktoré do ovzdušia emitujú najviac skleníkových plynov,“ uzavrel Kumpan.

Zákazníci by mali byť na pozore

„Už dnes viacerí dodávatelia energií na Slovensku kvôli nárastu cien na burze ukončujú svoju činnosť alebo nad tým vážne rozmýšľajú,“ hovorí o vplyve burzy na slovenský trh Kumpan. „Nenakúpili si dostatočné zásoby elektriny, čo má zásadný vplyv na ich zákazníkov. Ak takíto zákazníci mali zazmluvnenú elektrinu, napríklad za 40 eur za megawatthodinu, ale ich dodávateľ im zmluvu vypovie, zrazu sa ocitnú v situácii, že musia energiu nakúpiť na burze, a to aj dvojnásobne drahšie,” konštatoval Kumpan s tým, že zákazníci z verejného i súkromného sektora by mali byť obozretnejší pri výbere dodávateľa energie a pýtať si od neho napríklad potvrdenie, že zazmluvnený objem energie má aj reálne, fyzicky nakúpený.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne