Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSE vedenie
Ilustračné foto epholding.cz
30. 01. 2019 12:09 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Cena elektriny na európskom trhu by mala byť spravodlivejšia

Národné regulačné úrady Nemecka, Rakúska, Poľska a krajín združených v projekte market coupling, čiže Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rumunska už požiadali o začatie dočasného projektu prepojenia denných trhov s elektrinou medzi spomínanými krajinami.

Denný európsky trh s elektrinou by sa mal viac zjednotiť. Národné regulačné úrady Nemecka, Rakúska, Poľska a krajín združených v projekte market coupling, čiže Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rumunska už požiadali o začatie dočasného projektu prepojenia denných trhov s elektrinou medzi spomínanými krajinami na základe metódy čistej prenosovej kapacity. Cieľom je rozvinúť regionálnu integráciu denných organizovaných trhov s elektrinou. „Projekt bude predstavovať dôležitý krok vpred smerom k rozšíreniu jednotného európskeho prepojenia denných trhov, ktoré predpokladá európska legislatíva,“ informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Včasná implementácia projektu prinesie podľa slovenského regulátora výhody implicitného prideľovania denných cezhraničných kapacít na hraniciach Maďarsko-Rakúsko, Rakúsko-Česko, Česko-Nemecko, Nemecko-Poľsko a Poľsko-Slovensko. „Projekt prepojenia by takto mohol umožniť na dotknutých hraniciach postupný prechod z explicitného prideľovania založenom na základe metódy čistej prenosovej kapacity k implicitnému prideľovaniu založenému na toku, čo prinesie trhu väčšiu transparentnosť,“ vysvetlil ÚRSO.

Podľa názoru všetkých zainteresovaných strán projekt nepovedie len k efektívnejšiemu prideľovaniu cezhraničných kapacít na dotknutých hraniciach a neprinesie len vyšší spoločenský úžitok, ale aj zlepší cenovú konvergenciu. „To prispeje k spoľahlivejšej tvorbe cien elektrickej energie na regionálnych denných trhoch s elektrinou a prinesie účastníkom trhu v regióne väčšiu likviditu a väčšie možnosti obchodovania,“ konštatuje ÚRSO.

Odporúčané články

Energetici chcú upratať v tarifách za distribúciu elektriny Slovenský a český prevádzkovateľ prenosovej sústavy sa dohodli na lepšej výmene dát

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X