Zvýšenie o 10 eur mesačne namiesto o viac ako 53. Ceny tepla však nestúpnu pre všetky slovenské domácnosti (tabuľka)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Radiátor, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenské domácnosti by si mali v tomto roku mesačne priplatiť za teplo v priemere necelých 10 eur. Ak by neplatili mimoriadne vládne opatrenia v boji s drahými energiami, domácnostiam by teplo zdraželo mesačne o viac ako 53 eur.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) do konca uplynulého roka vydal 248 rozhodnutí o cenách za výrobu, distribúciu a dodávku tepla v systémoch centrálneho zásobovania teplom (CZT) na tento rok 2023, ktoré pokrývajú približne 73 % podielu dodávok tepla na Slovensku.

Cena závisí aj od lokality

Cena tepla závisí aj od lokality, nie všade na Slovensku totiž musí teplo zdražieť.

Viac o téme: Energetická kríza

Vplyvom nárastu trhových cien elektriny a palív potrebných na výrobu tepla dochádza k celkovému zvýšeniu maximálnych regulovaných cien tepla pre všetkých odberateľov tepla v CZT systémoch v priemere o 112 %, s výraznými cenovými rozdielmi medzi lokalitami. Avšak v prípade odberateľov tepla v bytových objektoch, na základe mimoriadnych opatrení vlády, sa skutočne uplatňované ceny za dodávku tepla v roku 2023 zvýšia maximálne o 20 eur na megawatthodinu, vrátane DPH, voči cenám naposledy schváleným alebo určeným úradom pre rok 2022. Prijaté mimoriadne opatrenia vlády majú totiž prednosť pred cenovými rozhodnutiami úradu,“ spresnil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Lepšia orientácia odberateľov

Podľa predsedu ÚRSO Andreja Jurisa regulačný úrad nemá kompetenciu na právne-záväzný výklad daných mimoriadnych opatrení.

Ceny tepla
Zdroj: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Avšak našou snahou je prispieť k lepšej orientácii odberateľov o uplatňovaných cenách a podmienkach v regulovaných odvetviach. Odporúčame odberateľom pozorne preskúmať uvedené nariadenie vlády, sledovať zverejnené ceny tepla v CZT systémoch a dôsledne uplatňovať svoje práva u dodávateľov tepla. Zároveň odporúčame pozorne sledovať spôsob zúčtovania a rozpočítavania nákladov na teplo v rámci bytových objektov pre jednotlivých užívateľov,“ uzavrel Juris.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej JurisRadoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví