Ceny benzínov a nafty v Európskej únii mierne klesajú

Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA

Benzíny v Európskej únii (EÚ) zlacneli za posledný týždeň v štrnástich štátoch, pričom nafta zlacnela v sedemnástich krajinách. Obe skupiny pohonných látok zdraželi podľa portálu natankuj.sme.sk v piatich krajinách. Pohonné látky zlacneli za týždeň najviac vo Švédsku a v Rumunsku, najmenej v Poľsku a v Česku. Slovensko je pritom už niekoľko týždňov po sebe na 14. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch únie. „Na rovnakom mieste sa nachádzame aj v rebríčku najnižších cien nafty, pred týždňom nás nafta držala na 12. mieste,“ uvádza Tomáš Novotný.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska má Slovensko najdrahšie benzíny, nafta je drahšia v Česku a v Maďarsku. Poľsko má druhé najlacnejšie pohonné látky v EÚ. Najlacnejšie benzíny má Rumunsko, nafta je najlacnejšia v Luxembursku. Benzíny bez daní na Slovensku sú v únii 6. najlacnejšie. „Z okolitých krajín je pred nami Česko na 5. priečke a druhé Poľsko,“ dodáva Tomáš Novotný. Nafta bez daní na Slovensku je pritom najdrahšia spomedzi krajín V4 a Rakúska a celkovo v únii je 8. najdrahšia.

V prípade, že sa motoristi zo Slovenska rozhodnú ísť natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa podľa portálu natankuj.sme.sk oplatí zájsť pre benzín v priemere 48 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. „Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 42 kilometrov,“ uvádza Tomáš Novotný. Po benzíny sa do okolitých krajín únie oplatí ísť aj do Rakúska, približne 18 km ďaleko, do Česka asi 16 km a do Maďarska približne 20 km. „Po naftu sa do Česka a Maďarska neoplatí jazdiť. Obyvateľom týchto krajín sa ju oplatí tankovať u nás približne 10 km od ich štartovacej pozície,“ dodáva Novotný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom