Ceny benzínu a nafty na Slovensku budú aj naďalej výrazne rásť, analytička nemá dobré správy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Benzín
Foto: ilustračné, SITA

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa nekončí. Analytička 365.bank Jana Glasová to predpokladá na základe vývoja svetových cien ropy. V nadchádzajúcich týždňoch bude mať na ropný trh v prvom rade dopad ruská invázia na Ukrajinu.

„Nakoľko ceny ropy na globálnom trhu aktuálne prudko rastú a prekračujú 100–dolárovú hranicu, predpokladáme, že aj ceny na našich pumpách budú v ďalších týždňoch výrazne rásť,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Ceny nafty sa zvýšili najviac

Podľa údajov Štatistického úradu SR v siedmom tohtoročnom týždni sa ceny 95-oktánového benzínu na týždennej báze zvýšili o 1,3 % a dosiahli priemernú úroveň 1,558 eura za liter.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ceny 98-oktánového benzínu vzrástli podobne, o 1,2 % na úroveň 1,754 eura za liter. Ceny nafty si na týždennej báze pripísali 1,4 % a dosiahli úroveň 1,463 eura za liter.

Aj v medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 21 % ako vlani a benzín 98 o 18 %. „Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o takmer 30 % drahšia ako vlani,“ dodala Glasová.

Vojna a sankcie dvíhajú ceny

Vývoj na našich pumpách závisí od vývoja cien ropy na svetovom komoditnom trhu. Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak v posledných týždňoch už prekračovali 90 dolárov za barel.

A aktuálne ceny ropy vyleteli až nad 100–dolárovú hranicu pre vojnu na Ukrajine a zavedenie prísnych sankcií voči Rusku vrátane vylúčenia z platobného systému SWIFT a sankciám voči ruskej centrálnej banke. Takto vysoké ceny sme tu mali naposledy v roku 2014. Cenou ropy podobne ako cenami ostatných aktív aktuálne podľa analytičky hýbe vojna na Ukrajine a inak tomu nebude ani v nasledujúcich dňoch.

„Ceny ropy Brent aj WTI prudko rastú, keďže trhy sa boja prerušenia dodávok ruskej ropy, nedostatku ropy na trhu a samozrejme celkového vyhrotenia vojnového konfliktu. Európske krajiny sú výrazne napojené na ruskú ropu a plyn, takže zastavenie dodávok by spôsobilo nemalé problémy aj európskemu priemyslu,“ uzavrela Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie 365 bankŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky