Ceny na pumpách opäť rastú, zvýšená ťažba ropy môže prudké zdražovanie pomôcť utlmiť

Palivo benzin pohonne hmoty auto
Asi päť miliónov poľských domácností dostane dávky v sume 400 až 1 150 zlotých. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach by malo pokračovať. „Na základe vývoja na ropnom trhu v predchádzajúcich týždňoch očakávame, že ceny na našich pumpách budú v ďalších týždňoch mieriť nahor,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Po predchádzajúcej stagnácii sa ceny benzínu na našich pumpách vrátili k rastu. V 40. tohtoročnom týždni tak vzrástli ceny 95-oktánového benzínu o 1,4 percenta na priemernú úroveň 1,449 eura za liter a ceny 98-oktánového benzínu o jedno percento na úroveň 1,644 eura za liter. Ceny nafty vzrástli najvýraznejšie, a to o 1,8 percenta na úroveň 1,326 eura za liter.

V lete sa ceny držali nižšie

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o zhruba 25 percent a benzín 98 o 22 percent. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to až o 32 percent. „Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii došlo k ekonomickému oživeniu a k väčšej mobilite ľudí. Dopyt po rope teda rástol,“ podotkla Glasová.

Počas leta sa držali ceny ropy na nižších úrovniach, koncom augusta ale už opäť zamierili nahor a tento rastúci trend pokračuje viac – menej dodnes. Minulý týždeň sa čierne zlato pohybovalo na úrovniach 83 až takmer 85 dolárov za barel.

Nahor ju tlačí rozhodnutie OPEC+

Ropa je podľa analytičky aktuálne tlačená nahor hlavne rozhodnutím OPEC+, že v novembri budú postupovať podľa pôvodného plánu a svoju ťažbu zvyšovať len postupne. Odberatelia pritom tlačia na to, aby kartel zvýšil ťažbu výraznejšie a utlmil tak prudký rast cien na trhu.

„Okrem toho, rastúco na ceny ropy pôsobí aj prudké zdražovanie plynu, čo núti niektoré firmy prechádzať na ropu a zvyšuje sa tak dopyt po nej. Naopak, brzdiaco na ceny ropy pôsobia obavy z narastajúceho počtu infikovaných novým delta variantom,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová