Ceny ropy zostávajú na vysokých úrovniach, podľa analytičky zdražie aj benzín a nafta

benzín, tankovanie, čerpacia stanica
Ceny 95-oktánového benzínu vzrástli o 0,7 percenta na priemernú úroveň 1,374 eur za liter. Foto: ilustračné, Getty Images

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by mali naďalej rásť. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička.

„S prichádzajúcim letom prichádza aj cestovateľská sezóna, preto si myslíme, že ceny ropy sa budú aj v nasledujúcich týždňoch držať na pomerne vysokých úrovniach nad 70 dolárovou hranicou. Vzhľadom na doterajší vývoj na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na pumpách by ešte aj v ďalšom týždni mohli mierne vzrásť,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Investori očakávajú návrat k cestovaniu

Po dlhšej stagnácii sa ceny na čerpacích staniciach posledné dva týždne zvyšujú. V 25. tohtoročnom týždni ceny 95-oktánového benzínu vzrástli o 0,7 percenta na priemernú úroveň 1,374 eur za liter. Ceny 98-oktánového benzínu sa zvýšili o 0,5 percenta a dosiahli hodnotu 1,570 eur za liter. Citeľnejšie zdražela aj nafta, a to až o 1,6 percenta a vyšplhala sa na úroveň 1,234 eur za liter.

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o približne 22 percent, benzín 98 a nafta o 20 percent. „Zdražovanie je dané hlavne tým, že investori očakávajú postupný návrat života do normálu, väčšiu mobilitu ľudí a návrat k cestovaniu,“ dodala Glasová.

Indická mutácia vyvoláva obavy

Počas posledných dvoch týždňov sa ceny na ropnom trhu hýbali v rozmedzí 74 až 76 dolárov za barel. Ropa je podľa analytičky podporovaná hlavne očakávaným oživovaním dopytu, ktoré by sa malo prejaviť hlavne v druhom tohtoročnom polroku.

„Miera očkovania proti COVID-19 sa vo svete zvyšuje, čo brzdí šírenie ochorenia a medzi ľuďmi rastie záujem o cestnú aj leteckú prepravu. Ruku k dielu samozrejme pridáva aj letná dovolenková sezóna,“ doplnila Glasová.

Na druhej strane ale obavy podľa analytičky vyvoláva hlavne rýchle šírenie indickej mutácie koronavírusu, ktorá aktuálne sužuje napríklad Britániu a Portugalsko. No a v závere tohto týždňa ropa mierne oslabila aj pre nezhody v rámci kartelu OPEC+. „Ten sa nevie dohodnúť na ďalšom nastavení produkcie, teda na tom, či ju ponechá na súčasnej úrovni alebo ťažbu zvýši,“ konštatovala Glasová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Glasová