Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto ista Slovakia
27. 11. 2018 14:30 Aktuality od SITA

Česi získali v prešovskej teplárni majoritu

ČEZ Esco bude mať v prešovskej firme Spravbytkomfort podiel 55 percent, zvyšných 45 percent zostáva mestu.

Česká spoločnosť ČEZ Esco získala majoritu v spoločnosti Spravbytkomfort, a.s. Prešov, ktorá zabezpečuje dodávku tepla pre 23 tisíc domácností v Prešove. Transakcia už bola schválená Protimonopolným úradom SR. Na utorňajšom valnom zhromaždení sa menili členovia predstavenstva a dozornej rady. Agentúru SITA o tom informovala Adriana Birošová z marketingu spoločnosti Spravbytkomfort, a.s. ČEZ Esco získava vo firme Spravbytkomfort podiel 55 percent, zvyšných 45 percent zostáva mestu Prešov. Predávajúci väčšinového podielu, spoločnosť Facilitycomfort, ktorú vlastní mesto Viedeň, sa chce sústrediť na rakúsky trh.

Zástupcovia spoločnosti Facilitycomfort Viedeň, člen predstavenstva Manfred Blöch a predseda dozornej rady Roland Schuch boli vzhľadom na zmenu väčšinového akcionára odvolaní a za spoločnosť ČEZ Esco, a.s. sa novými členmi stali Eva Hýsková Hánová a Matej Šanta.

Spoločnosť Spravbytkomfort je hlavným výrobcom a dodávateľom tepla v Prešove, kde prevádzkuje tri centrálne kotolne a 43 blokových kotolní. Na vykurovanie používa ekologicky šetrné palivá – biomasu a plyn. Teplo dodáva do 23 000 bytových jednotiek a 90 verejných budov. V minulom roku dosiahla tržby takmer 17 miliónov eur. Súčasťou akvizície je aj prevzatie spoločnosti Serviskomfort, ktorá sa zaoberá technickým facility manažmentom zariadení spoločnosti Spravbytkomfort a servisnými službami pre spravované objekty.

ČEZ Esco má cez 1 800 zamestnancov, je súčasťou skupiny ČEZ a najväčšou spoločnosťou v stredoeurópskom regióne zameranou na energetické úspory, inovácie, výstavbu a prevádzku energetických zdrojov. Zameriava sa na inteligentnú a modernú energetiku. Slovensko je pre ČEZ Esco ďalším trhom, na ktorom už pôsobí v segmente dodávok elektriny a plynu aj produktov modernej energetiky, ako sú napríklad komplexné energetické úspory. „Spoločnosť Spravbytkomfort nás zaujala modernými a ekologickými zdrojmi tepla, založenými na plyne a biomase vrátane kogeneračných jednotiek. Prichádzame ako strategický a silný partner, ktorého cieľom je spokojnosť zákazníkov, pre ktorých chceme aj naďalej zabezpečovať kvalitné a bezpečné dodávky tepla za dobré ceny,“ uviedol generálny riaditeľ ČEZ Esco Kamil Čermák.

Skupina ČEZ teraz zaisťuje dodávky tepla pre takmer 900-tisíc obyvateľov v Českej republike, ďalej pre nemocnice, úrady, školy a priemyselné podniky. Teplo vyrába aj pre zákazníkov v Poľsku prostredníctvom elektrární Skawina a Chorzów. Z Elektrárne Hodonín ČEZ dodáva teplo aj na Slovensko, do prihraničného mesta Holíč. ČEZ Esco je aj najväčším prevádzkovateľom kogeneračných jednotiek v Českej republike. „Som rada, že pôjdeme ďalej v rámci energetiky s kvalitným a silným partnerom. Verím, že ceny a kvalita budú naďalej pre občanov najlepšie,“ uviedla primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Ako dodala predsedníčka predstavenstva Spravbytkomfort, a.s. Prešov Natália Banduričová, rozhodnutie ČEZ Esco pre vstup do Spravbytkomfort, a.s. je potvrdením toho, že spoločnosť je silným a zaujímavým hráčom na slovenskom teplárenskom trhu. „Sme radi, že po 13-tich rokoch úspešnej spolupráce s rakúskym partnerom prichádza do Prešova nový, silný a atraktívny partner, “ informovala Banduričová.

Odporúčané články

Kotol či kachle? Štatistici budú zisťovať, ako Slováci kúria. Na pivo vraj dávame viac ako na teplo

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X