Český Unipetrol v prvom kvartáli so stratou

Rafinéria spoločnosti Unipetrol
Rafinéria spoločnosti Unipetrol. Unipetrol

Rafinérska spoločnosť však očakáva, že za prvý kvartál sa jej vďaka poisteniu vráti ušlý zisk vo výške 2,9 mld. CZK.

Česká rafinérska spoločnosť Unipetrol vykázala v prvom kvartáli čistú stratu 25 mil. českých korún (CZK), pričom za rovnaké obdobie minulého roka firma evidovala čistý zisk v hodnote 1,995 mld. CZK. Príčinou negatívneho štvrťročného výsledku rafinérskej spoločnosti bola prebiehajúca odstávka krakovacej jednotky v litvínovskom komplexe po vlaňajšom požiari. Postupná obnova produkcie bola plánovaná na júl, avšak posunula sa na august. V októbri by jednotka mala fungovať už na plnú kapacitu.

Česká rafinéria v prvom štvrťroku evidovala aj pokles tržieb, a to o 26 %. Predaj petrochemických produktov klesol o 57 %, avšak predaj rafinérskych produktov vzhľadom na stabilnú produkciu v rafinérii Kralupy vzrástol o 46 %.

Spoločnosť Unipetrol očakáva, že za prvý kvartál sa jej vďaka poisteniu vráti ušlý zisk vo výške 2,9 mld. CZK. Zároveň plánuje od poisťovne naspäť získať 4 mld. CZK za náklady na opravy a vlaňajší ušlý zisk v hodnote 2,4 mld. CZK. Za rok 2015 česká firma aj napriek odstávke vykázala čistý zisk 7 mld. CZK, čo bol jej najlepší výsledok, odkedy ju pred dekádou prevzala poľská spoločnosť PKN Orlen.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom