Cesta k uhlíkovej neutralite je nekompromisná. Nahradíme plynové kotle mikrovlnnými?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplo radiátor
V Británii budú testovať mikrovlnné kotle, ktoré by mohli nahradiť tie plynové. nazeleno.cz

Do boja s klimatickou krízou sa zapájajú stále nové technológie, ktoré sľubujú čistejšiu budúcnosť. Odborníci sa snažia zistiť, ktorým smerom by sme sa mali posunúť, aby sme zachránili seba i planétu.

Zatiaľ čo niektoré novinky sa môžu javiť ako sci-fi, iné sú celkom reálne a naozaj môžu ľudstvu i prírode osožiť. Najnovšie výrobca prvého mikrovlnného kotla na svete tvrdí, že pre domácnosti ponúka priamu náhradu za plynový kotol, a to s nulovými emisiami.

Preč s plynovým kotlom

Novinka využíva elektrinu na zohrievanie vody na umývanie i kúrenie, pričom je možné využívať už nainštalované radiátory. Firma Heat Wayv predstavila prototyp zariadenia a očakáva, že do roku 2022 ho vyskúša v britských domácnostiach. Do bežného predaja by ho chcela uviesť v roku 2024.

Zariadenie v súčasnom stave stačí pre troj až štvorizbovú nehnuteľnosť. Jeho cena je 3 500 libier, v prepočte štyritisíc eur. V Británii je to podobná cena ako pri plynových kotloch. Tie budú v nových domoch od roku 2025 zakázané a predpokladá sa, že v polovici 30. rokov už zmiznú z trhu.

Britská vláda sa tak rozhodla po zistení, že 14% uhlíkových emisií v krajine je spojených s vykurovaním. Predstavuje zároveň jeden z najväčších problémov na ceste k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Británia podporuje inštaláciu tepelných čerpadiel, ktoré sú efektívne a relatívne lacné na prevádzku, no sú spojené s vysokými počiatočnými nákladmi. Takisto sa nehodia do všetkých druhov nehnuteľností.

Odhodlaný nováčik

Jedným z navrhovaných náhradníkov za plyn je vodík. Niektorí odborníci si však myslia, že dodávka nízkouhlíkového vodíka bude obmedzená a drahá a jej najväčšie využitie vidia v ťažkom priemysle a doprave.

Mikrovlnný kotol od Heat Wayv má rovnakú veľkosť ako jeho plynový náprotivok. Vo vnútri sa ukrýva zmotaná 10-metrová trubica, ktorá je zohrievaná na viacerých miestach svojej dĺžky.

Mikrovlny produkujú pevné komponenty, ktoré majú väčšiu efektivitu a lepšie zacielenie ako magnetróny využívané v mikrovlnných rúrach.

Kotol má 84% účinnosť pri premene elektriny na teplú vodu. Ďalších 12% tepelného odpadu sa recykluje, čím sa celková účinnosť zvyšuje na 96%.

Mikrovlnny kotol heat wayv.jpg
Mikrovlnný kotol Heat Wayv Zdroj: www.heatwayv.com

Dobrá správa pre staré radiátory

Spoločnosť v súčasnosti vyrába prenosný mikrovlnný ohrievač pre armádu. „Koniec plynových kotlov je nevyhnutný a naplánovaný,“ povedal spoluzakladateľ firmy Phil Stevens.

Očakáva, že tepelné čerpadlá budú mať svoje miesto na trhu, no mikrovlnný kotol predstavuje „čistú technológiu, ktorá bude mať rovnakú cenu, inštaláciu a prevádzkové podmienky ako plynový kotol“.

Ďalší zo zakladateľov spoločnosti Paul Atherton považuje za obrovskú výhodu, že ich zariadenie je plne kompatibilné s už existujúcimi radiátormi v domácnostiach.

Slovo odborníka

Detaily o produkte zatiaľ nie sú známe. Odborníci sa však domnievajú, že bude predstavovať výhodnú náhradu za plynový kotol. Obávajú sa však, že sa zvýši spotreba elektriny a následne aj finančné náklady v porovnaní s tepelnými čerpadlami.

Upozorňujú tiež na zvyšujúci sa tlak na celkovú spotrebu elektriny prechodom na elektrické zariadenia, ako napríklad elektromobily. Rozšírenie mikrovlnných kotlov môže predstavovať ďalší výrazný záťažový prvok.

Takisto uviedli, že nie sú schopné okamžite dodávať teplú vodu. Ďalšie náklady môžu byť spojené s prípadnými zmenami v rámci celkového riešenia elektriny v domácnostiach. Firma vyhlásila, že určite bude spolupracovať so všetkými zainteresovanými stranami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Paul AthertonPhil Stevens
Firmy a inštitúcie Heat Wayv