Chladnejší koniec vlaňajška prinesie SPP-distribúcii vyššie tržby

SPP distribúcia SPP distribúcia
Ilustračné foto. SITA

Prevádzkovateľ distribučnej plynárenskej sieti však očakáva pre nárast osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach pokles čistého zisku.

Spoločnosť SPP – distribúcia preinvestovala v minulom roku vyše 65 miliónov eur. Podobný objem prostriedkov chce pološtátny podnik preinvestovať aj v tomto roku. Ako uviedol pre agentúru SITA manažér externej komunikácie SPP – distribúcia Milan Vanga, minuloročné investície smerovali hlavne na rekonštrukciu plynárenských zariadení, ako sú vysokotlakové plynovody či regulačné stanice. „Mimo rekonštrukcií investičné výdavky vyplývajú z príslušnej legislatívy a iných povinností vo forme nákupov plynomerov, zariadení a investícií do informačných technológií,“ dodal Vanga s tým, že okrem investičných výdavkov firma musela taktiež zabezpečiť pravidelnú údržbu distribučnej siete. „Do tejto kategórie patrí predovšetkým preventívna, korektívna údržba a výmena plynomerov,“ spresnil Vanga.

Vyššie tržby, nižší čistý zisk

Minuloročné hospodárenie firmy bolo podľa neho ovplyvnené odklonom teplôt od ich dlhodobého priemeru najmä v zimných mesiacoch. „Objem distribuovaného množstva plynu konečným zákazníkom v prvej polovici minulého roka bol na podobnej úrovni ako predchádzajúci rok, v druhej polovici uplynulého roka očakávame mierny nárast distribuovaného množstva plynu v dôsledku nižších teplôt v posledných mesiacoch roka 2016 oproti roku 2015,“ uviedol Vanga. V roku 2015 sa distribučnou sieťou spoločnosti SPP – distribúcia prepravilo 4,585 miliardy metrov kubických zemného plynu. Plynárenský podnik pre spomínané nižšie teploty koncom vlaňajška očakáva medziročný mierny nárast tržieb. V roku 2015 pritom firma dosiahla výnosy vo výške zhruba 360 miliónov eur. „Hospodársky výsledok pred zdanením pri porovnaní s rokom 2015 bude pozitívne ovplyvnený okrem mierneho nárastu tržieb aj pokračujúcimi optimalizačnými opatreniami v oblasti prevádzkových nákladov,“ dodal Vanga. V tomto roku plánuje firma tržby a hospodársky výsledok pred zdanením na porovnateľnej úrovni ako v roku 2016. „Naopak očakávame pokles čistého zisku, ktorý bude spôsobený nárastom osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach na dvojnásobok súčasnej sadzby v dôsledku zmeny daňovej legislatívy,“ doplnil Vanga.

Znížili počet únikov plynu

Firme sa v minulom roku podarilo znížiť počet únikov plynu v distribučnej sieti o 20 %. „V minulom roku sa nám podarilo zrekonštruovať až 127 kilometrov miestnych sietí. Zároveň sme skvalitnili dátovú základňu distribučnej siete, ako aj systém hodnotenia kvality údržby,“ uviedol Vanga. Distribučná sieť zemného plynu na Slovensku má viac ako 33 tisíc kilometrov plynovodov. Je splynofikovaných 77 % obcí, v ktorých žije viac ako 94 % obyvateľov.

Nový projekt

SPP – distribúcia chce v tomto roku odštartovať nový projekt zameraný na rekonštrukcie miestnych sietí vo vlastnej réžii. „Chceme lepšie uplatniť našu vyjednávaciu pozíciu vzhľadom na vyššie nakupované objemy materiálov, ako aj využiť široké portfólio realizovaných údržbových aktivít a know-how našich zamestnancov. V minulom roku v rámci spomínaného “pilotu“ sme zrekonštruovali prvých 20 kilometrov miestnych sietí a v tomto roku plánujeme vlastnými silami a prostriedkami zrekonštruovať už viac ako jednu tretinu rozsahu rekonštrukcií miestnych sietí,“ konštatoval Vanga.

Hlavnou činnosťou spoločnosti SPP – distribúcia je predaj distribučných kapacít, rozvojové aktivity, prevádzka a výkon údržby plynárenskej distribučnej siete, prostredníctvom ktorej sa distribuuje približne 98 % z celkového distribuovaného objemu zemného plynu v Slovenskej republike do viac ako 1,5 milióna odberných miest. Spoločnosť ponúka svoje služby viac ako 25 obchodníkom s plynom. Firma zamestnáva vyše 1 300 pracovníkov. Stopercentným vlastníkom SPP – distribúcia je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel