Čínske závody zastavili výrobu a domácnosti zostali bez elektriny, chýbať môžu viaceré produkty

Elektrina, elektrické vedenie
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Obchodníci vo svete čelia možnému nedostatku smartfónov a ďalších tovarov v predvianočnom období, keďže redukcia dodávok energií s cieľom splniť oficiálne ciele donútili čínske závody k zastaveniu výroby a ponechali niektoré domácnosti v tme.

V meste Liao-jang na severovýchode Číny hospitalizovali 23 ľudí po otrave plynom po tom, ako v hutníckom závode vypli ventiláciu pre výpadok elektriny. Informovala o tom čínska štátna televízia. Obete na životoch však nehlásili.

Využili všetky kvóty

Čínske závody zastavili výrobu, aby sa vyhli prekročeniu limitov na spotrebu energie, ktoré Peking uvalil s cieľom podporovať efektívnosť.

Ekonómovia a environmentálne organizácie uviedli, že priemyselné podniky využili tohtoročné kvóty rýchlejšie, ako plánovali, keďže dopyt po tovaroch na export po pandémii koronavírusu stúpol.

Krátkodobé náklady sú veľké

„Bezprecedentné odhodlanie Pekingu pri vynucovaní limitov na spotrebu energie by mohlo viesť k dlhodobým prínosom, ale krátkodobé ekonomické náklady sú veľké,“ uviedli ekonómovia spoločnosti Nomura v správe, ktorú zverejnili v pondelok.

Vplyv by podľa nich mohol byť taký vážny, že zredukovali prognózu medziročného rastu čínskej ekonomiky v terajšom kvartáli na 4,7 percenta z pôvodných 5,1 percenta. Zhoršili aj predikciu rastu hospodárstva Číny za celý tento rok a odhadujú, že sa zväčší o 7,7 percenta, hoci pôvodne prognózovali jeho rast o 8,2 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom