Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto pixabay.com
28. 01. 2019 12:16 Aktuality od vEnergetike.sk

Čo očakávajú slovenskí energetici v tomto roku?

Najväčší slovenskí plynári hovoria, že ďalšie smerovanie európskej energetiky zásadne a dlhodobo ovplyvní a definuje Parížska dohoda o zmene klímy.

Slovenskí energetici majú od tohto roku viacero očakávaní. Stredoslovenskí energetici dúfajú vo väčšiu politickú stabilitu, čím by sa mali stabilizovať ceny ropy a iných energonosičov. Najväčší slovenskí plynári hovoria, že ďalšie smerovanie európskej energetiky zásadne a dlhodobo ovplyvní a definuje Parížska dohoda o zmene klímy. Západoslovenskí energetici pre tento rok očakávajú pokračujúcu implementáciu energetického balíčka energetickej únie.

Plynová budúcnosť

Slovenský plynárensky priemysel (SPP) tvrdí, že zemný plyn môže zohrať pozitívnu rolu v napĺňaní cieľov Európskej únie v oblasti klimatických zmien a najmä veľmi výrazne prispieť k ochrane ovzdušia. „Berúc do úvahy súčasné technológie, ako aj tie, ktoré sú vo vývoji alebo sú dnes menej využívané, považujeme zemný plyn za spoľahlivého partnera obnoviteľných zdrojov energie aj v dlhodobejšom horizonte, a to okrem iného, aj vzhľadom na jeho schopnosť flexibilne reagovať na dopyt a ponuku elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Ondrej Šebesta s tým, že už na základe existujúcich technológií môže nahradenie uhlia zemným plynom pri výrobe elektriny prispieť k zníženiu emisií škodlivých látok.

Podľa medzinárodnej energetickej agentúry sa môže zemný plyn stať najväčším samostatným zdrojom energie v globálnom energetickom mixe. Ročne by mala spotreba plynu rásť o 1,6 %, pričom tento rast by mal v nadchádzajúcich dvadsiatich piatich rokoch dosiahnuť až 45 %.

Plyn v doprave

Taktiež širšie využívanie plynu v doprave, či už verejnej alebo súkromnej, vo forme LNG a CNG môže podľa štátnych plynárov znamenať výrazne menšie množstvo škodlivých takzvaných pevných častíc v mestách a regiónoch Slovenska. „Lokálne problémy s kvalitou ovzdušia, akých sme opakovane svedkami v zimných obdobiach, môže napomôcť vyriešiť využívanie zemného plynu ako zdroja tepla, pričom nahradenie nielen uhlia, ale aj biomasy alebo palivového dreva bude mať pozitívny efekt aj na ochranu lesov,“ myslí si Šebesta.

SPP sa chce v ďalšom období sústrediť aj na rozvoj náročnejších – garantovaných energetických služieb. „Radi by sme využili našu pozíciu na slovenskom trhu s energiami, ako aj naše know-how a dlhodobý vzťah s našimi zákazníkmi. Najväčším spotrebiteľom energií, zodpovedným až za 40 % celkovej spotreby energií a 36 % emisií CO2 v EÚ, sú budovy. V súčasnosti je v EÚ viac ako 35 % budov starších ako 50 rokov, čo sa týka Slovenska až 75 % obytných budov je energeticky neefektívnych. Preto veľký potenciál vidíme aj v tejto oblasti,“ zdôraznil Šebesta.

Environmentálna politika

Ako uviedla pre portál hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá, otázne je, do akej miery pretrvá konjunktúra na najväčších trhoch. „Očakáva sa tiež dynamika na trhu s emisnými povolenkami, kedy environmentálna politika do značnej miery ovplyvní ceny elektrickej energie podobne, ako tomu bolo v roku 2018. Je možné spomalenie rastu komodity, aj keď je nereálne dúfať, že hodnoty indexov sa vrátia na ceny z roku 2016,“ dodala Krivá. Firma vzhľadom k novému personálnemu zloženiu Európskej komisie neočakáva také legislatívne zmeny, aké priniesli ostatné legislatívne balíčky. „Predpokladáme však mierny progres v oblasti elektromobility, ktorej dala komisia zelenú,“ spresnila Krivá.

Tlak na niektorých dodávateľov

Na slovenskom trhu je podľa stredoslovenských energetikov pravdepodobná ďalšia reštrukturalizácia portfólia dodávateľov. „Bude tlak na tých, ktorí zodpovedne nenakúpili a s vidinou marže išli do nadmerného rizika,“ konštatovala Krivá s tým, že veľké očakávania sú vo vzťahu k rekonštrukcii systému podpory obnoviteľných zdrojov energií.

Vývoj na trhu s elektrinou a plynom, rozvoj konkurencie, ako aj ambícia rastu trhového podielu pre spoločnosť SSE si už okrem komoditných produktov vyžaduje podľa Krivej aj ponuku a predaj doplnkových, nekomoditných produktov. „Táto ponuka bude v roku 2019 zohrávať dôležitú úlohu v rozhodovaní zákazníka v súvislosti s výberom dodávateľa energií. Vývoj a ponuka týchto produktov sa stáva štandardom na trhu a rozvojom ponuky nových produktov zlepšujeme svoje postavenie voči konkurencii. Naša spoločnosť bude určite pokračovať v skvalitňovaní poskytovaných služieb, lebo tu vidíme možnosť konkurenčnej diferenciácie aj v silne regulovanom prostredí slovenského trhu s energiami. Prítomnosť regulácie dodávky elektriny limituje zdroje pre vývoj a uvádzanie nových produktov, napriek tomu sa chceme aj v tomto segmente zameriavať na produkty, ktoré znamenajú reálnu úsporu energií na strane zákazníkov,“ hovorí Krivá.

Implementácia legislatívy

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) predpokladá v tomto roku implementáciu novelizovanej legislatívy týkajúcej sa obnoviteľných zdrojov a ďalšie úpravy legislatívy ohľadne čistej a inteligentnej dopravy a energetickej efektívnosti v podnikateľskej sfére, domácnostiach i verejnom sektore. „Strategické smerovanie plne reflektuje tieto trendy, no naša spoločnosť bude flexibilná aj v reakciách na prípadne menej predvídateľné zmeny v geopolitickom či makroekonomickom vývoji tak, aby bola pre svojich klientov stále stabilným partnerom pre energetické riešenia,“ uzavrela hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (júl 2019) Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X