Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne súdy úrso legislatíva
Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com
14. 03. 2019 13:47 Aktuality od Poláček & Partners

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (február 2019)

V advokátskej kancelárii POLÁČEK & PARTNERS sledujú zmeny v energetickej legislatíve.

V POLÁČEK & PARTNERS si uvedomujeme, že zmeny legislatívy môžu byť pre vaše podnikanie rozhodujúce. Preto sledujeme zmeny za vás a zhrnuli sme tie najdôležitejšie, ktoré nastali vo februári 2019.

ČO SA ZMENILO?

Predpis

Zmena

Zákon č. 309 / 2009 Z. z. o podpore OZE

nie

Zákon č. 250 / 2012 Z. z. o regulácii

nie

Zákon č. 251 / 2012 Z. z. o energetike

nie

Zákon č. 321 / 2014 Z. z. o energetickej efektívnosti

nie

Zákon č. 609 / 2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu

nie

Zákon č. 220 / 2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy

nie

Vyhláška MHSR č. 599 / 2009 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o podpore OZE

nie

Vyhláška MHSR č. 270 / 2012 Z. z. o odbornej spôsobilosti na podnikanie v energetike

nie

Vyhláška ÚRSO č. 212 / 2005 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor žiadosti
o vydanie povolenia

nie

Vyhláška ÚRSO č. 18 / 2017 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike a niektoré podmienky vykonávania regulovaných činností v elektroenergetike

nie

Vyhláška ÚRSO č. 490 / 2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o podpore OZE

nie

Vyhláška ÚRSO č. 24 / 2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a plynom

nie

Vyhláška ÚRSO č. 236/2016 Z. z. ktorou sa ustanovujú štandardy kvality prenosu elektriny, distribúcie elektriny a dodávky elektriny

nie

Vyhláška ÚRSO č. 278/2012 Z. z. ktorou sa ustanovujú štandardy kvality uskladňovania plynu, prepravy plynu, distribúcie plynu a dodávky plynu

nie

Vyhláška ÚRSO č. 223/2016 Z. z. ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve

nie

Vyhláška ÚRSO č. 4/2013 Z. z. ktorou sa ustanovuje spôsob, rozsah a štruktúra poskytovania meraných údajov o spotrebe na odbernom mieste odberateľa plynu a ich uchovávanie

nie

Vyhláška ÚRSO č. 3/2013 Z. z. ktorou sa ustanovuje spôsob, rozsah a štruktúra poskytovania meraných údajov o spotrebe na odbernom mieste odberateľa elektriny a ich uchovávanie

nie

Vyhláška ÚRSO č. 2/2013 Z. z. ktorou sa ustanovujú postupy a opatrenia týkajúce sa uchovávania údajov, forma a obsah uchovávaných údajov

nie

Vyhláška ÚRSO č. 284/2012 Z. z. o pravidlách pre predaj elektriny formou aukcií

nie

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo inštalovaný výkon nových zariadení pre rok 2019

V súlade s novelou Zákona o podpore zverejnilo Ministerstvo hospodárstva SR inštalovaný výkon nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, ktoré budú mať právo na podporu v roku 2019. Rovnako zverejnilo inštalovaný výkon pre lokálne zdroje na 2019.

Obnoviteľné zdroje sa tak opätovne budú môcť pripájať do distribučných sústav.

Oznam nájdete TU.

Ministerstvo hospodárstva SR predložilo návrh vyhlášky pre poskytovanie kompenzácii podnikateľom

Ministerstvo hospodárstva SR dňa 15.2.2019 predložilo návrh vyhlášky, ktorou sa ustanovuje zoznam oprávnených priemyselných odvetví, rozsah a štruktúra správy a spôsob poskytovania kompenzácie pre energeticky náročné podniky.

Jej účinnosť je v prípade schválenia naplánovaná na 1. apríla 2019 a obsahuje 65 priemyselných odvetví, medzi ktoré patrí napríklad výroba papiera, tkanie textilu, výroba olejov, ťažba určitých nerastov, pilovanie a hobľovanie dreva, či výroba rafinovaných ropných produktov. Kompenzácie sa budú týkať iba podnikateľov, ktorí ročne spotrebujú aspoň 1 000 MWh elektriny.

Legislatívny proces môžete sledovať TU.

Západoslovenská distribučná, a.s. má nový prevádzkový poriadok

ÚRSO dňa 8.2.2019 schválil zmenu prevádzkového poriadku spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s. Jeho konsolidované znenie je dostupné TU.

Zmena prevádzkového poriadku nastala iba v minimálnej miere, kedy sa jeho znenie prispôsobilo zákonu č. 309/2018 Z. z., ktorým bol od 1. januára 2019 novelizovaný Zákon o energetike. Zmeny v Prevádzkovom poriadku sa týkajú najmä novej definícii zmluvy o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny.

Zmeny nastali konkrétne v bodoch 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.8, 3.3.7, 3.3.12, 3.5.7, 3.5.9, 5.2.1.6 a 5.2.4.1 Prevádzkového poriadku.

Stredoslovenská distribučná, a.s. má nový prevádzkový poriadok

ÚRSO dňa 25.2.2019 schválil zmenu prevádzkového poriadku spoločnosti Stredoslovenská distribučná, a.s. Jeho konsolidované znenie je dostupné TU.

Zmena prevádzkového poriadku nastala iba v minimálnej miere, kedy sa jeho znenie prispôsobilo zákonu č. 309/2018 Z. z., ktorým bol od 1. januára 2019 novelizovaný Zákon o energetike. Zmeny v Prevádzkovom poriadku sa týkajú najmä novej definícii zmluvy o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny.

Zmeny nastali konkrétne v bodoch 3.5.7 a v prílohe č. 6 Prevádzkového poriadku.

Východoslovenská distribučná, a.s. má nový prevádzkový poriadok

ÚRSO dňa 18.2.2019 schválil zmenu prevádzkového poriadku spoločnosti Východoslovenská distribučná, a.s. Jeho konsolidované znenie je dostupné TU.

Zmena prevádzkového poriadku nastala iba v minimálnej miere, kedy sa jeho znenie prispôsobilo zákonu č. 309/2018 Z. z., ktorým bol od 1. januára 2019 novelizovaný Zákon o energetike. Zmeny v Prevádzkovom poriadku sa týkajú najmä novej definícii zmluvy o prístupe do distribučnej sústavy a distribúcii elektriny.

Zmeny nastali konkrétne v bodoch 3.5.7 a v prílohe č. 7 Prevádzkového poriadku.

Stredoslovenská distribučná, a.s. upozorňuje na zmenu jej Technických podmienok

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a.s. informuje na svojej webovej stránke o zmene svojich Technických podmienok prevádzkovateľa distribučnej sústavy. Zmenené technické podmienky sú účinné od 1. apríla 2019.

Oznámenie spolu s novými technickými podmienkami je dostupné TU.

Stredoslovenská distribučná, a.s. upozorňuje na zmenu jej Technických podmienok

Spoločnosť Východoslovenská distribučná, a.s. informuje na svojej webovej stránke o zmene svojich Technických podmienok prevádzkovateľa distribučnej sústavy. Zmenené technické podmienky sú účinné od 1. apríla 2019.

Oznámenie spolu s novými technickými podmienkami je dostupné TU.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal predbežnú informáciu o plánovanej zmene vyhlášky 18/2017 Z. z.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal predbežnú informáciu, ktorou informuje verejnosť o plánovanej zmene vyhlášky č. 18/2017 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike a niektoré podmienky vykonávania regulovaných činností v elektroenergetike v znení vyhlášky č. 207/2018 Z. z.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví tým reaguje na zákon č. 309/2018 Z. z., ktorým došlo k novele Zákona o regulácii. Novela priniesla zmeny vo vykonávaní cenovej regulácie pri uplatňovaní tarify za prevádzkovanie systému a došlo aj k rozšíreniu splnomocnení Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na vydávanie všeobecne záväzných právnych predpisov o ustanovenie spôsobu výpočtu ceny vykupovanej elektriny.

Predbežnou informáciou vyzýva Úrad pre reguláciu sieťových odvetví verejnosť na zapojenie sa do prípravy právneho predpisu formou zasielania podnetov či návrhov.

Podrobnosti k predbežnej informácii sú dostupné TU.

Právne upozornenie 

Informácie poskytnuté odberateľovi v rámci monitoringu energetickej legislatívy nie sú zdrojom právne záväzných právnych predpisov, nakoľko právne záväzné znenie právnych predpisov v zmysle právneho poriadku Slovenskej republiky obsahuje iba zbierka zákonov Slovenskej republiky. Informácie poskytnuté odberateľovi majú iba informatívny charakter a nenahrádzajú právnu službu v zmysle zákona č. 586 / 2003 Z. z. o advokácii. Advokátska kancelária POLÁČEK & PARTNERS s. r. o. a nezodpovedajú za úplnosť a presnosť informácií uvedených v monitoringu energetickej legislatívy. V prípade otázok k informáciám poskytnutým odberateľovi, odberateľ môže požiadať advokátsku kanceláriu POLÁČEK & PARTNERS s. r. o. o poskytnutie právnej služby za týmto účelom.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (júl 2019) Západoslovenskí energetici utrpeli pri G-komponente prvú porážku

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Šéf najvyššieho súdu musí mať odborné a morálne predpoklady a Harabin to podľa Via Iuris nie je Smer mal uprednostniť sociálny dialóg, zamestnávateľov zaujímajú dopady vyššej minimálnej mzdy Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Občianske preukazy by mali mať aj deti do 15 rokov, ministerstvo navrhlo dve verzie dokladov Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum Video: Olympiakos má na dosah postup do skupinovej fázy, v Lige majstrov aj triumf Dinama Záhreb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X