Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne súdy úrso legislatíva
Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com
10. 04. 2019 11:40 Aktuality od vEnergetike.skPoláček & Partners Diskusia

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (marec 2019)

V advokátskej kancelárii POLÁČEK & PARTNERS sledujú zmeny v energetickej legislatíve.

V POLÁČEK & PARTNERS si uvedomujeme, že zmeny legislatívy môžu byť pre vaše podnikanie rozhodujúce. Preto sledujeme zmeny za vás a zhrnuli sme tie najdôležitejšie, ktoré nastali v marci 2019.

1. ČO SA ZMENILO?

Predpis Zmena
Zákon č. 309 / 2009 Z. z. o podpore OZE nie
Zákon č. 250 / 2012 Z. z. o regulácii nie
Zákon č. 251 / 2012 Z. z. o energetike nie
Zákon č. 321 / 2014 Z. z. o energetickej efektívnosti nie
Zákon č. 609 / 2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu nie
Zákon č. 220 / 2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy nie
Vyhláška MHSR č. 599 / 2009 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o podpore OZE nie
Vyhláška MHSR č. 270 / 2012 Z. z. o odbornej spôsobilosti na podnikanie v energetike nie
Vyhláška ÚRSO č. 212 / 2005 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor žiadosti
o vydanie povolenia
nie
Vyhláška ÚRSO č. 18 / 2017 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike a niektoré podmienky vykonávania regulovaných činností v elektroenergetike nie
Vyhláška ÚRSO č. 490 / 2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o podpore OZE nie
Vyhláška ÚRSO č. 24 / 2013 Z. z., ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a plynom nie
Vyhláška ÚRSO č. 236/2016 Z. z. ktorou sa ustanovujú štandardy kvality prenosu elektriny, distribúcie elektriny a dodávky elektriny nie
Vyhláška ÚRSO č. 278/2012 Z. z. ktorou sa ustanovujú štandardy kvality uskladňovania plynu, prepravy plynu, distribúcie plynu a dodávky plynu nie
Vyhláška ÚRSO č. 223/2016 Z. z. ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v plynárenstve nie
Vyhláška ÚRSO č. 4/2013 Z. z. ktorou sa ustanovuje spôsob, rozsah a štruktúra poskytovania meraných údajov o spotrebe na odbernom mieste odberateľa plynu a ich uchovávanie nie
Vyhláška ÚRSO č. 3/2013 Z. z. ktorou sa ustanovuje spôsob, rozsah a štruktúra poskytovania meraných údajov o spotrebe na odbernom mieste odberateľa elektriny a ich uchovávanie nie
Vyhláška ÚRSO č. 2/2013 Z. z. ktorou sa ustanovujú postupy a opatrenia týkajúce sa uchovávania údajov, forma a obsah uchovávaných údajov nie
Vyhláška ÚRSO č. 284/2012 Z. z. o pravidlách pre predaj elektriny formou aukcií nie

2. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR týkajúca sa stavu núdze v elektroenergetike a plynárstve

Dňa 20.3.2019 bola v Zbierke zákonov Slovenskej republiky vyhlásená Vyhláška Ministerstva hospodárstva SR č. 80/2019 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č. 416/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o postupe pri uplatňovaní obmedzujúcich opatrení pri stave núdze a o opatreniach zameraných na odstránenie stavu núdze v elektroenergetike a podrobnosti o postupe pri vyhlasovaní krízovej situácie a jej úrovne, o vyhlasovaní obmedzujúcich opatrení v plynárenstve pre jednotlivé kategórie odberateľov plynu, o opatreniach zameraných na odstránenie krízovej situácie a o spôsobe určenia obmedzujúcich opatrení v plynárenstve a opatrení zameraných na odstránenie krízovej situácie. Konsolidované znenie vyhlášky je dostupné TU.

Vyhláška je dôsledkom novelizácie Zákona o energetike zákonom č. 162/2018 Z. z., ktorý splnomocnil Ministerstvo hospodárstva SR na vydanie všeobecne záväzného právneho predpisu upravujúceho podrobnosti o postupe pri vyhlasovaní a predchádzaní stavu núdze a vyhlasovaní obmedzujúcich opatrení v elektroenergetike a plynárstve.

Zmeny vyplývajú z požiadaviek nariadenia Komisie (EÚ) 2017/2196 z 24. novembra 2017, ktorým sa stanovuje sieťový predpis o stavoch núdze a obnovy prevádzky v sektore elektrickej energie.

Vyhláška nadobudne účinnosť dňa 1.4.2019.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zverejnil zoznam výrobcov elektriny, ktorý nemajú nárok na podporu v roku 2019

ÚRSO dňa 6.3.2019 zverejnilo na svojom webovom sídle zoznam zariadení výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, ktorí nemajú nárok na podporu doplatkom a odber elektriny za cenu elektriny na straty na rok 2019, pretože si v zmysle Zákona o energetike do 15. augusta 2018 nesplnili oznamovaciu povinnosť o uplatnení podpory na rok 2019, vrátane predpokladaného množstva dodanej elektriny na nasledujúci kalendárny rok.

Oznámenie, ako aj zoznam zariadení, je k dispozícii TU.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví predložil návrh vyhlášky, ktorá určuje spôsob výpočtu ceny vykupovanej elektriny

Ministerstvo hospodárstva SR dňa 13.3.2019 predložilo návrh vyhlášky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 18/2017 Z. z., ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike a niektoré podmienky vykonávania regulovaných činností v elektroenergetike.

Návrh predkladanej vyhlášky upravuje spôsob výpočtu ceny vykupovanej elektriny, ako aj podrobnosti o uplatňovaní tarify za prevádzkovanie systému a o individuálnych sadzbách tarify za prevádzkovanie systému pre koncových odberateľov elektriny.

Vyhláška sa momentálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Jej účinnosť je v prípade schválenia naplánovaná na 1. máj 2019.

Návrh vyhlášky, ako aj legislatívny proces, je dostupný TU.

Vláda SR vyjadrila súhlas s Akčným plánom rozvoja elektromobility

Dňa 13.3.2019 vyjadrila vláda SR súhlas s Akčným plánom rozvoja elektromobility v Slovenskej republike predloženého Ministerstvom hospodárstva SR koncom minulého roka.

Schválený Akčný plán obsahuje 15 opatrení, ktoré majú charakter priamej podpory na používanie vysokoekologických nízkoemisných vozidiel a možnosti finančného mechanizmu na podporu rozvoja nabíjacej infraštruktúry, ako aj charakter motivačnej podpory. Tieto opatrenia by mali byť realizované do dvoch rokov.

Oznámenie Ministerstva hospodárstva SR je dostupné TU. Proces prijímania návrhu Akčného plánu je možné sledovať TU.

Právne upozornenie 

Informácie poskytnuté odberateľovi v rámci monitoringu energetickej legislatívy nie sú zdrojom právne záväzných právnych predpisov, nakoľko právne záväzné znenie právnych predpisov v zmysle právneho poriadku Slovenskej republiky obsahuje iba zbierka zákonov Slovenskej republiky. Informácie poskytnuté odberateľovi majú iba informatívny charakter a nenahrádzajú právnu službu v zmysle zákona č. 586 / 2003 Z. z. o advokácii. Advokátska kancelária POLÁČEK & PARTNERS s. r. o. a nezodpovedajú za úplnosť a presnosť informácií uvedených v monitoringu energetickej legislatívy. V prípade otázok k informáciám poskytnutým odberateľovi, odberateľ môže požiadať advokátsku kanceláriu POLÁČEK & PARTNERS s. r. o. o poskytnutie právnej služby za týmto účelom.

Odporúčané články

Slovenské domácnosti sa pobijú o dotácie na fotovoltické panely ZAUJÍMAVOSTI: K úspore energií už nepristupujeme len pre peniaze. Motivuje nás aj niečo úplne iné.

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Beblavý je šokovaný z expresného návrhu koalície k volebnej kampani, hovorí o zneužívaní moci Foto: Traja školáci na bicykli „preleteli“ cez Škodovku, najstarší z trojice porušil takmer všetky predpisy Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Bugár hovorí o podraze a v ďalšej voľbe kandidátov na sudcov už Most-Híd možno zahlasuje s opozíciou Ak sa Kiska nespojí s Beblavým a „progresívcami“, bude to podľa Sulíka rozbíjanie opozície Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X