Distribučka z východu nehlási žiadne problémy, je pripravená na krízové scenáre

VSD
Deň práce pod napätím

Prenos elektriny na východnom Slovensku je zatiaľ bezproblémový. Východoslovenská distribučná (VSD), ktorá na východe republiky a časti Banskobystrického kraja prevádzkuje takzvanú kritickú infraštruktúru, má pre koronakrízu pripravených viacero krízových scenárov. „Keďže kritická infraštruktúra má strategický význam pre fungovanie celej spoločnosti a všetkých jej zložiek, musíme byť neustále pripravení,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová.

Investície prerušili

Východoslovenskí energetici sú pripravení na okamžité odstránenie vzniknutých porúch, bez obmedzení. Taktiež 24 hodín denne sedem dni v týždni vykonávajú dôležité servisné a odborné činnosti pre zákazníkov po administratívnej ako aj technickej stránke. Firma VSD pozastavila všetky investície, údržbu a plánované opravy na zariadeniach distribučnej sústavy. „Aktuálne sú pozastavené tie práce, ktoré by znamenali viachodinové alebo viacdňové prerušenia distribúcie elektriny pre zákazníkov,“ spresnila Forbergerová.

Energetici aktivovali tiež záložný dispečing, ktorý sa z hľadiska bezpečnosti nachádza v inom meste. „Osobný kontakt je minimalizovaný a na vyššiu mieru ochrany boli obstarané germicídne UV žiariče na neustálu dezinfekciu priestorov. Priestory sú zároveň po všetkých stránkach zabezpečené tak, aby v prípade núdze v nich bolo možné vykonávať činnosť. Aj v prípade karantény,“ podotkla Forbergerová.

Posilnili telefóny

Firma VSD posilnila pre svojich zákazníkov telefonické linky. „Keďže sme dočasne zatvorili klientske centrá, práve z dôvodu zamedzenia šírenia nákazy jednak medzi zákazníkmi, na druhej strane medzi zamestnancami, mohli sme alokovať viac kolegov na telefonický a mailový kontakt,“ dodala.

Z toho dôvodu okrem štandardnej Zákazníckej linky VSD zriadila firma aj priame kontakty na kolegov v jednotlivých regiónoch. „Množstvo služieb, formulárov a požiadaviek vieme vybaviť aj online a sú dostupné cez  www.vsds.sk alebo novootvorenom e-shope www.vsdeshop.sk. Elektronizáciou formulárov, žiadostí a online vybavovaním celých procesov je VSD aj v čase mimoriadnej situácie dostupná ako za bežných podmienok,“ doplnila Forbergerová.

Všetko je na webe

Všetky vyjadrenia, povolenia a pod náležitosti vybavuje distribučka aj teraz v bežných lehotách, ktoré sú štandardne niekoľkonásobne kratšie, ako ukladá legislatíva. „Tu by sme radi odporučili všetkým, aby primárne využívali elektronickú komunikáciu, na ktorú je www.vsds.sk plne vybavený. Doručovanie tlačených fyzických žiadostí, aj vzhľadom na vyťaženosť doručovateľských služieb a pošty, tiež skutočnosť, že veľká časť kolegov kvôli preventívnym opatreniam na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 pracuje z domu, naopak, predlžuje tieto lehoty,“ uviedla Forbergerová. Všetky potrebné formuláre a informácie podľa nej nájdu zákazníci zo segmentu domácností TU a firmy na TOMTO MIESTE.

Dobrá rada na záver

„Zároveň by sme chceli poradiť všetkým odberateľom VSD, aby túto situáciu využili na bezplatnú registráciu na našom webe, aktualizovali svoje kontaktné údaje a získali tak množstvo výhod, ako sú adresné vyrozumievania o zmenách. V budúcnosti, keď sa obnoví celá rozsiahla investičná činnosť VSD,  môžu ako registrovaní užívatelia získať aj prehľad o nateraz pozastavených plánovaných prerušeniach v distribúcii elektriny a podobne,“ uzavrela Forbergerová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Forbergerová
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučná