Distribútori elektriny podporia budovanie modernej a inteligentnej sieťovej infraštruktúry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Západoslovenská distribučná zse zsd
Ilustračné foto. www.zsdis.sk

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) v spolupráci s distribútormi elektriny na Slovensku našiel možnosti, ako multiplikovať pozitívne efekty budovania novej, modernej a inteligentnej sieťovej infraštruktúry. Hoci infraštruktúra bude postavená primárne za účelom distribúcie elektriny, sekundárne môže byť využitá aj pre dátové a telekomunikačné služby.

Ako informoval hovorca RÚ Roman Vavro, s cieľom zefektívnenia budovania a využívania novej generácie inteligentných sietí už podpísali všetky tri regionálne distribučné spoločnosti pôsobiace na území Slovenskej republiky memorandum o porozumení.

Rozšírenie sústav o prvky optickej siete

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná v rámci výstavby a rekonštrukcií už rozširujú svoje distribučné sústavy o prvky optickej siete na nadzemných elektrických vedeniach vysokého napätia a nízkeho napätia. Ich cieľom je skvalitniť služby prostredníctvom automatizácie a optimalizácie riadenia svojich sústav, využívajúc vysokorýchlostné dátové prenosy.

„Zhodli sme sa, že optické siete je možné využívať aj na zabezpečenie poskytovania vysokorýchlostných elektronických služieb prostredníctvom poskytovateľov telekomunikačných alebo iných elektronických služieb,“ uviedol predseda RÚ Ivan Marták.

Príležitosť, ako včas splniť záväzky

Predseda RÚ pripomenul, že model založený na synergickom využití jednej infraštruktúry pre viacero hospodárskych odvetví je príležitosťou, ako včas splniť záväzky Slovenska ako člena EÚ v oblasti využívania širokopásmového pripojenia k internetu do roku 2025.

Ako upozornil, Slovensko má veľa tzv. bielych miest, kde je internetizácia nedostatočná či dokonca možnosti internetového pripojenia ani nie sú.

„Ide o oblasti s malým počtom potenciálnych užívateľov, kde by vystavanie nových telekomunikačných sietí bolo časovo nestihnuteľné, o finančnej návratnosti sa ani nedá hovoriť. Elektrina, a teda aj elektroenergetické rozvody sú v každej obci, čo je veľká príležitosť aj pre pokrytie internetom a ušetrenie nemalých finančných prostriedkov,“ dodal Ivan Marták.

Ekonomicky optimálne riešenie

Model multipoužiteľných inteligentných sietí podporuje aj predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris.

Podľa neho s inteligentnou infraštruktúrou a internetizáciou pomôžu distribučné sústavy za ekonomicky optimálne riešenie pre štát. Ako podotkol, inteligentné siete zohrajú v očakávanej transformácii energetiky, ale aj celého slovenského hospodárstva významnú úlohu.

„Efektívnosť a spoľahlivosť dodávok energií sú dôležité nielen pre bežný chod domácností a priemyslu, ale ich význam sa preukázal aj v dnešných výnimočne ťažkých časoch pandémie. Tak isto sa preukázalo, že internetové pripojenie a dátové služby sú oveľa viac ako len jednou z alternatív k zaužívanej komunikácii,“ vyhlásil Andrej Juris.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej JurisIvan MartákRoman Vavro
Firmy a inštitúcie Stredoslovenská distribučná (SSD)Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služiebÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVSD Východoslovenská distribučnáZSD Západoslovenská distribučná