Dividendy štátu by mali postupne klesať, najviac peňazí do rozpočtu prinášajú účasti v energetických firmách

Euro, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štát očakáva z roka na rok menej dividend zo spoločností, ktoré vlastní respektíve spoluvlastní. Objem dividend od spoločností, v ktorých je vlastnícky podiel štátu zastúpený príslušným ministerstvom, sa v roku 2022 navrhuje vo výške 384 miliónov eur, čo je v porovnaní so schváleným rozpočtom na tento rok menej o 39,6 milióna eur.

„Tento pokles príjmov je spôsobený hlavne znížením dividend od spoločností Slovenský plynárenský priemysel a Slovenská elektrizačná prenosová sústava. Naopak vyššie príjmy z dividend pri medziročnom porovnaní sa očakávajú najmä od spoločnosti Stredoslovenská energetika Holding,“ uviedlo ministerstvo financií v návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2022 až 2024.

Najviac dividend prináša rezort hospodárstva

Ako vyplýva z návrhu rozpočtu, v roku 2023 by mal štát dostať dividendy v objeme 353 miliónov eur. O tri roky by mali dividendy klesnúť na úroveň 345 miliónov eur. Najviac dividend do štátneho rozpočtu by malo priniesť Ministerstvo hospodárstva SR.

Vďaka jeho účasti najmä v energetických firmách si štát v tomto roku prilepší o 392 miliónov eur, v budúcom roku o 373 miliónov eur a v ďalšom roku o 337 miliónov eur. V roku 2024 by mali dividendy z podnikov, v ktorých kontroluje podiely rezort hospodárstva, dosiahnuť 329 miliónov eur.

Najviac dividend by mal štátu odovzdať v nasledujúcich rokoch Slovenský plynárenský priemysel, a to každoročne na úrovni zhruba 220 miliónov eur. Tento štátny podnik totiž vďaka svojmu 51-percentnému podielu v spoločnosti SPP Infrastructure ovláda podiely aj v spoločnostiach SPP-distribúcia a Eustream.

Zisky zo SEPS by mali rapídne klesnúť

Západoslovenská energetika by mala rozpočtu pomôcť dividendami v objeme od 43 do 45 miliónov eur. Stredoslovenská energetika by mala štátu vyplatiť v tomto roku dividendy na úrovni 113 miliónov eur, v budúcom roku 75 miliónov eur a v ďalších dvoch rokoch 38 a 31 miliónov eur.

Východoslovenská energetika vyplatí na dividendách podľa návrhu štátneho rozpočtu od 29 do 33 miliónov eur. Štát v týchto spoločnostiach prostredníctvom ministerstva hospodárstva vlastní majoritný 51-percentný podiel, ale bez manažérskej kontroly.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ktorej jediným akcionárom je ministerstvo financií, by mala v tomto roku odviesť na dividendách zhruba 29 miliónov eur.

V nasledujúcich rokoch by však dividendy od tejto spoločnosti mali rapídne klesnúť. V budúcom roku by mali dividendy predstavovať už len necelých osem miliónov eur. V ďalších dvoch rokoch by mali byť dividendy od prevádzkovateľa elektrizačnej prenosovej sústavy na úrovni zhruba 13 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústavaSPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika