Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
16. 04. 2019 9:31 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Dividendy zo Slovenských elektrární neuvidí štát ešte ďalšie roky

Minister hospodárstva Peter Žiga sa bude snažiť na stretnutí s väčšinovým akcionárom Slovenských elektrární skrátiť meškanie dostavby Mochoviec, ako aj znížiť navyšovanie jej rozpočtu.

Článok rozšírený o stanovisko Slovenských elektrární

Štát, ako 34-percentný akcionár Slovenských elektrární, by mal byť bez dividend z hospodárenia slovenského dominantného výrobcu elektriny ešte ďalšie roky. Takýto vývoj predpokladá minister hospodárstva Peter Žiga. „Očakávam, že do desiatich rokov by sme mohli vidieť nejaké dividendy,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede Žiga s tým, že najprv sa musia splatiť úvery čerpané na dostavbu Mochoviec. Dividend zo Slovenských elektrární sa štát vzdal pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne od roku 2008.

Chcú riešiť meškanie a rozpočet dostavby

Slovenské elektrárne v pondelok informovali, že tretí mochovecký blok by mali uvádzať do prevádzky niekedy začiatkom budúceho roka, pričom posledné informácie hovorili o konci tohto roka. Taktiež elektrárne priznali navyšovanie rozpočtu dostavby z 5,4 miliardy eur na 5,67 miliardy eur. Minister hospodárstva sa chce ešte pokúsiť na stretnutí s väčšinovým akcionárom Slovenských elektrární, spoločnosťou Power Holding B.V. (vlastní 66 % akcií), vydiskutovať, či meškanie dostavby dvoch nových jadrových blokov a navyšovanie rozpočtu dostavby je oprávnené.

„Sme pri jedenástom navyšovaní rozpočtu a predlžovaním termínu dostavby. Požiadal som väčšinového akcionára o stretnutie, kde budeme preberať návrh, či súhlasíme s tým, aby sa rozpočet navyšoval a či budeme súhlasiť s predlžovaním termínu dostavby. Nie je normálne, aby sme mali na začiatku roka nejaké termíny a potom sa nedodržia,“ zdôraznil Žiga.

Podľa ministra informácia o predlžovaní termínov a navyšovaní rozpočtu nie je konečná. „Neuzatváral by som ani sumu, ani termín. Sme pripravení pomôcť tomuto projektu, či už z legislatívnej stránky alebo pri ušetrení nejakých prostriedkov,“ dodal Žiga s tým, že ak by sa aj nakoniec rozpočet dostavby navyšoval o avizovanú sumu, tak štát ako minoritný akcionár sa na tom podieľať nebude. „V žiadnom prípade nebude štát participovať na financovaní. Väčšinový akcionár to bude platiť,“ povedal.

Zlí manažéri?

Minister na stretnutí s väčšinovým akcionárom bude taktiež žiadať vyvodenie personálnej zodpovednosti. „Chcem požiadať väčšinového akcionára, aby zvážil personálne obsadenie manažérskych postov, pretože my to vnímame, že sú nekompetentní na svojich postoch,“ dodal Žiga.

„Slovenské elektrárne budú všetkým akcionárom aj naďalej poskytovať informácie o priebehu dostavby a vítajú konštruktívnu a vecnú diskusiu. O prípadných personálnych zmenách v orgánoch alebo manažmente budú informovať až po rozhodnutí akcionárov.“

Bezpečnosť nadovšetko

Minister zopakoval, že pokiaľ nové mochovecké bloky nebudú bezpečné, vláda nedovolí ich uvedenie do prevádzky. Narážal tak na informácie z Rakúska, ktoré hovoria o nebezpečnosti dostavovaných blokov. „Bezpečnosť je pre celú vládu najvyššia priorita a preto určite nedovolíme, aby sa s bezpečnosťou hazardovalo. Ak sa nájdu chyby, tak nové bloky nebudú spustené. Musím žiaľ konštatovať, že namiesto racionálnej diskusie sa z rakúskej strany ozývajú iracionálne strašenia. Máme s Rakúskom veľmi dobré vzťahy, myslím si že tieto vzťahy máme záujem udržať a preto nerozumiem prečo sa téma na vymyslených faktoch dostáva ako problém medzi Slovenskom a Rakúskom. Pozval som rakúsku ministerku zodpovednú za túto otázku do Mochoviec,“ uzavrel Žiga s tým, že všetky testy hovoria o tom, že jadrová elektráreň je pripravená na zavážanie jadrového paliva, že všetky testy vykazujú absolútnu bezpečnosť.

Odporúčané články

Slovnaft sa chystá investovať, akcionári ponechali zisk vo firme State not to see any dividends from SE for more years

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Za pokles preferencií OĽaNO môže podľa politológa do istej miery aj vznikajúca Kiskova strana Víťazná séria trénera Kozáka sa skončila, „šošoni“ neprehrali ani na pôde ŠK Slovan Bratislava Pre štyri okresy platí výstraha pred vysokými teplotami, na celom Slovensku hrozia aj búrky Foto: Čelnú zrážku dvoch áut v obci Zábiedovo neprežili štyria mladí ľudia Údajné Kočnerove správy vyvolávajú u ľudí agresivitu, na jeseň sa pridajú depresie (podcast) Aktualizované: Muž udrel 70-ročného dôchodcu do tváre a nožom ho pichal do hrudníka Video: Polícia proti demonštrantom v Hongkongu prvýkrát použila vodné delo, padol aj varovný výstrel

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X