Dlhšie nabité smartfóny či elektromobily? Vedec zistil, ako na to

Batéria
Batéria Ilustračné: pixabay.com

Vedec z americkej University of Central Florida zistil, ako udržať prenosné zariadenia a elektrické vozidlá dlhšie nabité. Docielil to pomocou zvýšenia životnosti nabíjateľných lítiovo-iónových batérií, ktoré ich napájajú.

Výskumník Yang Yang sa v poslednej štúdii zameral na to, aby sa vnútorná kovová štruktúra, anóda, v priebehu času nerozpadla. Vyriešil to tenkým povlakom zmesi medi a cínu. Svoje zistenia zverejnil v žurnále Advanced Materials.

Anóda generuje elektróny, ktoré vo vnútri batérie cestujú do podobnej štruktúry – katódy, čím vytvárajú prúd a energiu. „Naša štúdia ukázala, že rýchlosť degradácie anódy môžeme zredukovať o viac ako tisíc percent nanesením zmesi z medi a cínu, a to v porovnaní s často využívanou cínovou fóliou,“ vyjadril sa autor.

Vedec Yang Yang
Vedec Yang Yang počas práce v laboratóriu Zdroj: University of Central Florida

Široké využitie

Yang je odborník na vylepšovanie batérií, vrátane zvyšovania bezpečnosti a odolnosti voči extrémnym teplotám.

Využitie zmesi medi a cínu považuje za jedinečné v oblasti stabilizácie výkonu batérií. Technológiu možno využiť pri rôznych batériách, od tých najmenších v smartfónoch, až po veľké v elektrických automobiloch.

Inšpiráciu našiel v inom výskume. „Motiváciu sme čerpali v najnovšom progrese v súvislosti s legovanými materiálmi a ich širším využitím. Každá zliatina má jedinečné zloženie, štruktúru a vlastnosti,“ vyhlásil Yang.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Yang Yang
Firmy a inštitúcie Advanced MaterialsUniversity of Central Florida