Dočasné využívanie jadra a plynu vítajú i slovenskí podnikatelia, mohlo by to vyriešiť tri hlavné problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
JADROVá elektráreň
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovenskí podnikatelia vítajú dočasné zaradenie jadra a plynu do taxonomického rámca Európskej únie (EÚ), ktorým sa radia medzi čisté zdroje energie.

Podľa zamestnávateľov združených v Klube 500, v súčasnosti je to riešenie aktuálneho problému energetickej krízy, stúpajúcich cien energií a emisných povoleniek, ktoré likvidujú slovenský priemysel.

Dobrá správa pre Slovensko

„Pre Slovensko a slovenský priemysel je to dobrá správa,“ konštatuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Slovensko podľa neho patrí medzi krajiny, ktoré vzhľadom na ich aktuálny energetický mix nie sú schopné v rozpätí najbližších tridsiatich rokov transformovať výrobu energie bez jadra a zemného plynu a podieľať sa tak na cieli uhlíkovej neutrality Európskej únie do roku 2050.

Jadrový sektor len ťažko nahradíme

Zamestnávatelia, združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) upozorňujú, že jadrový sektor má v našej krajine dlhoročnú tradíciu a len ťažko nahraditeľné postavenie. Slovensko, ako jedna z najpriemyselnejších krajín únie, zároveň nemá okrem jadra a plynu iný spoľahlivý zdroj energie.

„Vnútrozemská krajina, v ktorej nie je more a celoročne nefúka silný vietor sa pri dnešných technológiách nemôže spoliehať iba na obnoviteľné zdroje energie,“ vysvetľuje tajomník RÚZ Martin Hošták.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin HoštákTibor Gregor
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaKlub 500RUZ Republiková únia zamestnávateľov