Dodávateľa plynu vlani zmenili desaťtisíce domácností, najväčší nárast bol u veľkých a stredných odberateľov

Plyn
Foto: Ilustračné, SITA/Michal Burza

V minulom roku zmenilo svojho dodávateľa zemného plynu viac ako 54-tisíc odberateľov. Úroveň liberalizácie trhu s plynom sa vykazuje prostredníctvom percentuálne vyjadreného koeficientu, tzv. switchingu. Ten vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa plynu k celkovému počtu odberných miest. Vlani bol switching na úrovni 3,55 %, rok predtým 3,41 %.

Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v minulom roku zmenilo dodávateľa plynu viac ako 48-tisíc domácností, čo predstavuje switching na úrovni 3,35 %. Výrazný nárast počtu zmien dodávateľov plynu ÚRSO zaznamenal u veľkých a stredných odberateľov, ktorí nepodliehajú cenovej regulácii.

Pri týchto odberateľoch bol switching na úrovni 25 respektíve 17 %. „V minulom roku zmenil svojho dodávateľa plynu každý štvrtý veľkoodberateľ, čo je oproti roku 2019 dvojnásobný nárast,“ dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

V minulom roku pôsobilo na Slovensku 26 aktívnych dodávateľov plynu pre koncových odberateľov plynu. Stále platí, že zmena dodávateľa sa viac oplatí pre odberateľov s vyššou spotrebou plynu, kde komoditná zložka ceny má vyšší podiel na koncovej cene.

Obrazok1.png

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví