Dodávateľov elektriny zmenilo vlani vyše 88-tisíc odberateľov, najviac ich bolo začiatkom roka

Dsc_0166.jpg
Foto: Ilustračné, SSD

Oproti roku 2019 zmenilo v minulom roku svojho dodávateľa viac slovenských odberateľov elektriny. Ako informoval organizátor krátkodobého trhu s elektrinou, spoločnosť OKTE, vlani zmenilo dodávateľa elektriny viac ako 88-tisíc odberných miest. Na viac ako polovici odberných miest vykonali odberatelia zmenu dodávateľa začiatkom minulého roku.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) používa na posúdenie úrovne liberalizácie trhu s elektrinou percentuálny koeficient, takzvaný switching. Ako informoval regulátor, switching v roku 2019 dosiahol pri elektrine úroveň necelých 2,5 %, keď sa dodávateľ elektriny zmenil u necelých 66-tisíc odberných miest. Rok predtým zaznamenal regulátor zmenu dodávateľa elektriny u zhruba 65-tisíc odberných miest (switching 2,5 %), a pred štyrmi rokmi u zhruba 95-tisíc (switching 3,7 %).

V menšej miere ako firmy menia dodávateľa elektriny domácnosti. Kým pri zmene dodávateľa u odberného miesta v domácnostiach bol v roku 2019 switching niečo vyše dvoch percent, pri odberných miestach mimo domácností bol na úrovni viac ako 4 percentá.

Switching vyjadruje pomer počtu odberných miest so zmenou dodávateľa elektriny, k celkovému počtu odberných miest v sledovanom roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OKTEÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví