Dodávateľov plynu trápi regulácia cien pre domácnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Podľa spoločnosti RWE Gas Slovensko, sú ceny plynu pri domácnostiach na takej nízkej úrovni, ktorá neumožňuje reálnu súťaž viacerých dodávateľov. Dodávatelia plynu však nateraz zostávajú na trhu, a to aj napriek podľa nich nesprávnej regulácii cien pre domácnosti.

Dodávatelia plynu, jeden dominantný ako aj viacerí alternatívni, sa stále nevedia zmieriť s regulačnou politikou pri stanovovaní cien plynu pre domácnosti. Dodávateľské spoločnosti tvrdia, že pre nesprávne nastavenú reguláciu je podnikanie pri domácnostiach neraz stratové. Aj najväčší dodávateľ plynu, Slovenský plynárenský priemysel, priznal, že v kategórii domácností vykazuje stratu. Alternatívni dodávatelia pritom bojujú o zákazníka s ešte nižšou cenou, akú ponúka dominantný hráč na trhu s dodávkami plynu. Oslovení dodávatelia plynu však nateraz zostávajú na trhu, a to aj napriek podľa nich nesprávnej regulácii cien pre domácnosti.

Malí podnikajú so stratou

„Ceny plynu sú na takej nízkej úrovni, ktorá neumožňuje reálnu súťaž viacerých dodávateľov. Malí dodávatelia nemajú reálnu šancu konkurovať, pretože by museli podnikať so stratou,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa RWE Gas Slovensko Andrea Danihelová. Druhý najväčší dodávateľ plynu s viac ako 20-percentným podielom na trhu priznal, že pri súčasnom nastavení dokáže dosahovať mierny zisk. „Ten však nie je ani na úrovni, ktorú by mala vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR garantovať dominantnému hráčovi na trhu,“ upozornila Danihelová. Spoločnosť Energie2 so zárobkom pri domácnostiach nepočíta. „Upravili sme náš systém predaja tak, aby sme boli, ako sa vraví, aspoň na nule, aj keď ako všetci vieme, pri akvizícii sa dostaneme na nulu až po odpísaní nákladov na získavanie zákazníkov. Čiže v tomto roku sa nedá hovoriť ani o nule,“ dodal šéf spoločnosti Energie2 Dávid Vlnka s tým, že nepozná dodávateľa na Slovensku, ktorý nedotuje segment domácností. „V tomto prípade nejde o ziskový predaj,“ konštatoval Vlnka.

Podľa Rastislava Borovského zo spoločnosti Magna E.A. sú schválené ceny plynu pre domácnosti na tento, ako aj na budúci rok stratové aj pri maximálnych schválených cenách pre SPP. „My ponúkame zľavu z ceny komodity plynu oproti cenníku SPP. Robíme to z dôvodu kompletného portfólia dodávky elektriny a plynu pre domácnosti a firmy,“ doplnil Borovský. Konateľ spoločnosti Slovakia Energy Jiří Písařík upozornil, že podnikanie na trhu, ktoré nie je úplne liberalizované, nie je jednoduché a určite sa každému alternatívnemu dodávateľovi prejaví v hospodárskom výsledku. „Asi budeme nútení znížiť rozdiel medzi našou cenou a cenou dominantného dodávateľa. Určite ale urobíme všetko pre to, aby sme výhodu cenovo dostupnejšieho dodávateľa plynu pre našich zákazníkov zachovali,“ dodal Písařík.

Veľké firmy sú zatiaľ pokojné

Stredoslovenská energetika (SSE), ktorá pri dodávkach plynu patrí medzi alternatívnych dodávateľov, berie dodávku plynu pre domácnosti hlavne ako doplnok svojej ponuky pre zákazníkov, ktorí od nej odoberajú aj elektrinu. Podobne to vidí aj ďalší tradičný dodávateľ elektriny, Západoslovenská energetika (ZSE). „Duokomoditné nastavenie trhu nás učí pružnejšie reagovať na potreby trhu a na potreby zákazníka. Tiež nám dáva príležitosť zrýchľovať naše interné procesy,“ uviedol hovorca ZSE Ján Orlovský. Stredoslováci ešte uvidia, akú si zvolia obchodnú stratégiu na trhu s dodávkami plynu. „Stratégia pre predaj plynu zatiaľ nie je uzavretá. Je predpoklad, že budeme pokračovať v dodávkach plynu aj pre domácnosti, a to aj v budúcom roku,“ uviedla Bolibruchová.

Nepochopená metodika regulátora

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ako najväčší dodávateľ plynu na slovenskom trhu, podala na základe dohody oboch akcionárov cenový návrh s nulovým navýšením v porovnaní s cenami stanovenými regulátorom na rok 2013. Regulačný úrad sa však rozhodol, že maximálne ceny plynu na budúci rok dokonca zníži, a to v priemere o 0,23 %. Podľa SPP nové ceny plynu absolútne nezodpovedajú ekonomickej realite. „S metodikou, ktorú pri svojom rozhodnutí uplatnil regulačný úrad, preto nemôžeme súhlasiť,“ reagoval po rozhodnutí regulačného úradu hovorca SPP Peter Bednár. Plynári podľa jeho slov budú rozhodnutie regulátora rešpektovať a nebudú proti jeho rozhodnutiu podnikať žiadne následné kroky.

Hrozí zneužitie dominantného postavenia na trhu?

Po tom ako štát oznámil, že chce ovládnuť cenotvorbu v SPP prevzatím samotnej materskej spoločnosti a po vyhláseniach súčasného predsedu vlády, že jeho vláda nedopustí zvyšovanie cien plynu pre domácnosti, viacerí odborníci sa nechali počuť, že v budúcnosti môže ísť zo strany SPP o zneužitie dominantného postavenia na trhu. Niektorí alternatívni dodávatelia plynu si to taktiež myslia. „Evidentne by išlo o zneužitie dominantného postavenia a boli by sme nútení zvažovať právne kroky k ochrane našich podnikateľských aktivít v segmente domácnosti na slovenskom trhu,“ uviedol Písařík.

„Predpokladáme, že štát udrží súčasné stratové a podtrhové ceny plynu pre domácnosti, na ktoré jedine SPP štát poskytne dotácie. Všetci ostatní dodávatelia ostanú v nevýhode a ak by chceli konkurovať, musia ísť ešte do väčšej straty, a to bez dotácií. Považujeme to za absolútne neférové a diskriminačné,“ zdôraznil Borovský. Jeho spoločnosť už pripravuje žiadosť o poskytnutie dotácií pre ich regulovaných odberateľov. „Aby sme vedeli konkurovať a mali sme rovnaké podmienky a výhody ako SPP,“ doplnil Borovský. Energetici z východného Slovenska boli v tejto záležitosti opatrnejší. „Situáciu analyzujeme. Otázka je skôr na kompetentné úrady, prípadne právny výklad ako cenotvorba SPP, ak je reálne stratová, pôsobí na trhové prostredie,“ konštatovala Danihelová.

Právnici sú zatiaľ zdržanliví

Podľa právnikov je v otázke prípadného zneužitia dominantného postavenia v prvom rade potrebné zhodnotiť, či ide o vynucovanie neprimeraných cien alebo dokonca vylúčenie alebo obmedzenie súťaže. „Samozrejme, že umelo nízko držané ceny jednej energetickej komodity môžu narúšať konkurenčné prostredie a navyše môžu vyvolávať iracionálne stimuly s vysokými priamymi aj nepriamymi nákladmi a dôsledkami. Budeme určite sledovať vývoj cien plynu, najmä jeho cenotvorbu a správanie našich zákazníkov a na základe toho následne zvážime ďalšie možné kroky, prípadne možnosť obrátiť sa na príslušné kontrolné inštitúcie,“ uzavrela pre portál vEnergetike.sk právnická kancelária zastupujúca jednu energetickú spoločnosť, ktorá si neželala byť menovaná.

Regulátor si je istý

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR obvinenia zo strany regulovaných subjektov odmieta. Regulačný úrad je už dlhodobo presvedčený, že pri stanovovaní cien energií postupuje len podľa platnej slovenskej legislatívy, ktorá je schválená v rámci mantineloch stanovených Európskou úniou. Regulátor taktiež odmieta obvinenia, že je závislý od politickej moci v krajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví