Domácnosti platili za teplo najmenej v Trnavskom a Žilinskom kraji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplo podlahové kúrenie
Ilustračné foto zavelkoobchodneceny.sk

Najmenej za teplo zaplatili v minulom roku domácnosti odoberajúce teplo od jeho výrobcov v Žilinskom a Trnavskom kraji. Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), v týchto krajoch zaplatili domácnosti za teplo v priemere pod 0,08 eura za kilowatthodinu. Naopak, najdrahšie teplo mali domácnosti v Košickom a Bratislavskom kraji, keď sa priemerná cena tepla pohybovala na úrovni necelých 0,09 eura za kilowatthodinu.

Ročné náklady 608 eur

Priemerná cena tepla bola na Slovensku v minulom roku na úrovni 0,0824 eura za kilowatthodinu. Rok predtým pritom domácnosti pripojené na centrálne zásobovanie teplom platili za jednu kilowatthodinu tepla v priemere 0,0769 eura. „Ročné náklady jednej domácnosti na teplo, vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody s daňou z pridanej hodnoty predstavovali 608 eur, čo je oproti roku 2018 nárast o 4,8 %. Tento nárast je spôsobený vyššou cenou tepla o 7,1 %,“ informoval regulačný úrad.

Najviac tepla z plynu

V minulom roku výrobu, distribúciu a dodávku tepla zabezpečovalo 351 dodávateľov tepla. Celková dodávka tepla predstavovala 15 173 gigawatthodín, čo je o 0,2 % menej ako v roku 2018. „Približne polovica z celkovej dodávky tepla sa spotrebuje len na vykurovanie objektov. Tento objem je priamo závislý od klimatických podmienok a úsporných opatrení na strane konečných spotrebiteľov. Minulý rok bol o približne 3,3 % studenší ako rok 2018,“ konštatoval regulátor. Najviac tepla sa na Slovensku vlani vyrábalo zo zemného plynu, a to viac ako 50 %. Nasleduje biomasa (19 %), uhlie (18 %), olej (10 %) a bioplyn (3 %).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví