Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biomasa OZE
Ilustračné foto
11. 04. 2019 8:49 Spotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Domácnosti prvýkrát neminuli vyčlenenú dotáciu na malé OZE

SIEA vydala vo štvrtom kole na kúpu a inštaláciu kotla na biomasu poukážky za 465,5 tisíc eur. K dispozícii bolo 800 tisíc eur.

O dotácie na kotly na biomasu nebol zo strany slovenských domácností veľký záujem. Prvýkrát sa v projekte Zelená domácnostiam II stalo, že sa medzi domácnosti nerozdelila celá vyčlenená dotácia na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vydala v štvrtom kole 314 poukážok v celkovej hodnote 465,5 tisíca eur.

„Záujem domácností v tomto kole nepresiahol vyčlenenú sumu vo výške 800 tisíc eur. Dôležité je, že všetky domácnosti, ktoré kompletne vyplnili žiadosť, získali poukážku na kotly na biomasu a nahradia neekologické kotly na uhlie,“ zdôraznila generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická. Dodala, že zostávajúce prostriedky zo štvrtého kola agentúra presunie tak, aby mohli byť využité ešte tento rok.

Energetická agentúra rozposiela poukážky krátko po skončení kôl. Ich platnosť je 30 dní od vydania. Dovtedy je potrebné poukážku v informačnom systéme zarezervovať. Ešte pred tým by si mali domácnosti spolu so zhotoviteľmi skontrolovať správnosť údajov na poukážke a preveriť, či sú schopní inštalácie do troch mesiacov dokončiť.

Kontrole vydanej poukážky by mali osobitnú pozornosť venovať domácnosti, ktoré žiadali v prvom kole o podporu na slnečné kolektory. Overiť treba, či je správne uvedené číslo listu vlastníctva, súpisné číslo domu, druh zariadenia a počet kolektorov. „Keď zistia, že poukážku nebudú môcť využiť, mali by bezodkladne požiadať SIEA o predčasné zrušenie poukážky. Len tak budú môcť žiadať o novú poukážku pre rovnakú nehnuteľnosť už v nasledujúcom piatom kole. To bude otvorené 16. apríla 2019, teda skôr ako uplynie 30-dňová platnosť vydaných poukážok,“ dodal komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič.

Do septembra tohto roku plánuje SIEA podľa zverejneného harmonogramu vyhlásiť spolu 20 kôl. Národný projekt Zelená domácnostiam II je financovaný prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Projekt Zelená domácnostiam II ponúkne záujemcom ešte deväť kôl

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Muž sa podpálil pred japonským veľvyslanectvom, polícia našla v zaparkovanom aute horľaviny Žilinský kraj má mnoho turistických lákadiel, najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Na svete je stále teplejšie, uplynulý jún bol najteplejší od začiatku meraní v roku 1880

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X