Domácnosti sa o dotácie na fotovoltické panely príliš nepobili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slnečná energia solárna OZE
Dom budúcnosti RWE v Bottrope. RWE

SIEA vyčlenila na šieste kolo projektu Zelená domácnostiam II celkovo 800 tisíc eur, domácnosti však mali záujem len o 460 tisíc eur.

Po kotloch na biomasu nevyužili domácnosti v plnej miere ani dotácie na fotovoltické panely. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyčlenila na šieste kolo projektu Zelená domácnostiam II celkovo 800 tisíc eur, domácnosti však mali záujem len o 460 tisíc eur. „Poukážky získali všetky domácnosti, ktoré potvrdili záujem počas otvoreného kola. Zostávajúce prostriedky presunieme do kôl určených pre zariadenia s väčším dopytom, “ uviedla pre agentúru SITA generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

V šiestom kole napokon energetická agentúra vydala domácnostiam 329 poukážok na inštaláciu fotovoltických panelov. Predpoklad bol, že dotácie na tento malý obnoviteľný zdroj energie dostane vyše 500 žiadateľov. Na ostatné tri tohtoročné fotovoltické kolá plánuje SIEA podľa zverejneného harmonogramu vyčleniť ešte po 500 tisíc eur.

Výška hodnoty poukážky závisí pri všetkých zariadeniach od inštalovaného výkonu. Pri fotovoltike bol v pilotnom projekte európsky príspevok na jeden inštalovaný kilowatt násobne vyšší oproti ostatným zariadeniam. V pokračovaní projektu sa znížil na polovicu. „Zníženie miery európskej podpory by malo prispieť aj k tomu, aby domácnosti zreálnili svoje očakávania a detailnejšie zvažovali, pri akom inštalovanom výkone je pre nich investícia do fotovoltiky výhodná. Je v záujme samotných domácností, aby si neobjednávali systémy podľa výšky podpory, ale podľa toho, koľko z vyrobenej elektriny sú schopné efektívne využiť. Len pri vhodne navrhnutom výkone sa investícia vráti počas životnosti zariadenia,“ zdôraznil vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Domácnosť môže získať maximálne 1 500 eur na fotovoltické zariadenie s výkonom tri kilowatty a viac. Priemerný výkon inštalácií, ku ktorým boli vydané v šiestom kole poukážky, sú tri kilowatty. Pri väčšine je výkon od troch do štyroch kilowattov. Po vydaní poukážky si ju musí domácnosť počas 30-dňovej lehoty nechať v agentúre preplatiť. „Domácnosti, ktoré teraz vydané poukážky z rôznych dôvodov nevyužijú a budú sa chcieť uchádzať o nové v najbližšom fotovoltickom kole musia požiadať o predčasné ukončenie ich platnosti,“ upozornil Jurikovič.

Národný projekt Zelená domácnostiam II je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra