Domácnosti si v tomto roku na malé obnoviteľné zdroje rozdelili 12,7 milióna eur

Peniaze euro bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com

Slovenské domácnosti dostali v tomto roku na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) od štátu poukážky v hodnote 12,7 milióna eur. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vydala v rámci projektu Zelená domácnostiam II pred posledným tohtoročným kolom viac ako 6 400 poukážok na kúpu malého obnoviteľného zdroja. Domácnosti sa mohli celý rok uchádzať o finančnú podporu na kúpu a inštaláciu slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, kotlov na biomasu či tepelných čerpadiel.

Najväčší záujem o tepelné čerpadlá

Slovenské domácnosti mali najväčší záujem o dotácie na tepelné čerpadlá. Z celkovej sumy 12,7 milióna eur pripadá na tepelné čerpadlá až 5,9 milióna eur. V poslednom tohtoročnom kole určenom pre tepelné čerpadlá, ktoré sa konalo minulý týždeň, SIEA vydala 339 poukážok. „Momentálne evidujeme 2 008 platných poukážok na tepelné čerpadlá, z toho je viac ako 1 200 inštalácií dokončených. Preplatené už boli poukážky na inštaláciu tepelných čerpadiel za viac ako 2,5 miliónov eur,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Tepelné čerpadlá sú spomedzi štyroch podporovaných zariadení investične najnáročnejšie. Maximálny príspevok na inštaláciu bol v ich prípade dvojnásobný, dosahoval až 3 400 eur. „A preto ich kolá trvali najkratšie, hoci v nich bolo k dispozícii podstatne viac prostriedkov ako pri iných zariadeniach,“ spresnil vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Posledné tohtoročné kolo

V poslednom tohtoročnom kole Zelenej domácnostiam II, ktoré bude otvorené 22. októbra 2019, budú môcť domácnosti požiadať o poukážky na kotly na biomasu. K dispozícii bude celkom 300 tisíc eur.

Národný projekt Zelená domácnostiam II je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je vďaka európskej a štátnej podpore do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra VelickáStanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra