Domácnosti v budúcom roku ušetria aj na elektrine

Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Po zemnom plyne zlacnie pre slovenské domácnosti aj elektrina. Domácnostiam sa znížia ceny elektriny od 4 do 9 %, podľa kategórie odberu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v ukončených cenových konaniach reagoval na vývoj ceny elektriny na svetových burzách.

„Úradu sa podarilo v maximálne možnej miere premietnuť úsporu zo zníženia ceny elektriny (komodity) na svetových burzách, do zníženia ceny elektriny pre slovenských spotrebiteľov,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Ešte preverujú ceny za distribúciu a prenos

Regulátor momentálne ešte skúma a preveruje ceny za distribúciu a prenos elektriny, tarifu za systémové služby, a tarifu za prevádzku systému, ktoré okrem spomínanej ceny za dodávku, tvoria celkovú koncovú cenu elektriny pre spotrebiteľa.

Ts urso elektrina iii.jpg
Zmeny taríf za dodávku elektriny pre domácnosti a malé podniky FOTO: ŮRSO

Ide o veľký balík tém s množstvom premenných, ako napríklad výška podpory obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla, náklady na výrobu elektriny z domáceho uhlia, či vývoj budúcoročnej spotreby elektriny a dopady koronakrízy.

„Tieto cenové konania úrad uzavrie v najbližších týždňoch,“ konštatoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Úrad zároveň upozorňuje odberateľov, že stanovuje maximálne ceny za dodávku elektriny. „Odberatelia môžu stále žiadať svojich dodávateľov o zľavu, prípadne zmeniť dodávateľa,“ uzavrel Igaz.

Lacnejší aj plyn

Domácnosti budú mať v budúcom roku lacnejší aj plyn. Priemerná cena za dodávku plynu od začiatku nového roka klesne od 21 do 27 %, podľa kategórie odberu. Domácnosti, ktoré vykurujú plynom, by mohli v budúcom roku usporiť až 125 eur. Domácnosť, ktorá využíva zemný plyn aj na ohrev vody, môže ušetriť takmer 60 eur za rok. Domácnosť, ktorá používa plyn primárne na varenie, usporí necelé dve eurá za rok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej JurisRadoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví