Dopredaj štátneho majetku v energetike sa nateraz neplánuje

Galek
Štátny tajomník MH SR Karol Galek. SITA

Ministerstvo hospodárstva SR nateraz neplánuje doprivatizáciu štátnych akcií v energetických podnikoch. Ministerstvo je pritom ovládané stranou SaS, ktorej heslo pred voľbami bolo “štát je zlý vlastník“. Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk a pre agentúru SITA štátny tajomník ministerstva Karol Galek, štát sa v súčasnosti snaží svoje podiely v energofirmách hlavne ozdraviť a sfunkčniť.

Eldorádo za vlády Fica

„Vzhľadom na situáciu, v akej nám dlhoročné eldorádo Roberta Fica a jeho kumpánov zanechalo väčšinu energetických podnikov, v prvom rade sme sa rozhodli pristúpiť k ich ozdraveniu a sfunkčneniu. Mám na mysli napríklad SPP, kde má štát 100-percentný podiel a hoci sa jedná o predajcu plynu, tento dlhodobo vytváral stratu. Na Ficove “stabilné“ ceny energií sme sa tak v konečnom dôsledku museli skladať zo štátneho rozpočtu,“ povedal Galek.

Štátny tajomník upozornil na situáciu v Slovenských elektrárňach, v ktorých štát ovláda 34-percentný podiel. „Bývalá vláda neplnila (v Slovenských elektrárňach-poz.red.) ani len tú základnú kontrolnú funkciu, všetok ich majetok skončil založený v bankách,“ podotkol Galek.

ZSE, VSE a SSE plne funkčné

Energetické holdingy ako Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE), či Východoslovenská energetika (VSE) sú podľa neho našťastie plne funkčné. „Po výmene členov v dozorných radách a predstavenstvách máme aj tu situáciu plne pod kontrolou,“ konštatoval Galek.

Štát vlastní viacero podielov v energetických firmách. Stopercentné podiely ovláda napríklad v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP), JAVYS, v šiestich najväčších teplárenských spoločnostiach v Košiciach, Martine, Bratislave, Trnave, Žiline a vo Zvolene či v Transpetrole. Majoritné či minoritné podiely má v spoločnostiach ZSE, SSE, VSE, Nafta, Eustream, JESS, Slovenské elektrárne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika