Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biomasa OZE
Ilustračné foto pixabay.com
13. 05. 2019 11:12 Nezaradené od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Dostanú domácnosti chuť na dotácie na biomasové kotly?

Maximálne bude môcť v utorok rodinný dom získať 1 500 eur na kotol na biomasu.

Slovenské domácnosti žijúce mimo bratislavského regiónu sa môžu znova uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu kotla na biomasu. Vo štvrtom kole projektu Zelená domácnostiam II pritom domácnosti nemali o dotácie na tento malý obnoviteľný zdroj energie (OZE) príliš veľký záujem, keďže z vyčlenenej celkovej sumy 800 tisíc eur sa minulo len niečo vyše 456 tisíc eur. Aj v ôsmom kole plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyčleniť 800 tisíc eur.

Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič, v ďalších kolách určených pre kotly na biomasu je plánovaná už len polovica finančných prostriedkov, čiže 400 tisíc eur. „Podľa toho, koľko zostane prostriedkov, budú sumy navýšené u tých zariadení, o ktoré je najväčší záujem,“ podotkol Jurikovič s tým, že v súčasnosti ešte nie je rozhodnuté, na ktoré kolá sa dotácie navýšia. Najväčší záujem zo strany domácností je však o poukážky na kúpu a inštaláciu tepelných čerpadiel a solárnych kolektorov.

Maximálne bude môcť rodinný dom získať 1 500 eur na kotol na biomasu. SIEA plánuje vydať vyše 500 poukážok, ktoré si budú môcť domácnosti následne preplatiť do 14. augusta tohto roka. Aktuálne ôsme kolo projektu Zelená domácnostiam začne v utorok 14. mája o 15. hodine. Uzatvorené bude po minutí prostriedkov alebo po 24 hodinách od spustenia kola.

Do septembra tohto roku plánuje SIEA podľa zverejneného harmonogramu vyhlásiť spolu 20 kôl. Národný projekt Zelená domácnostiam II je financovaný prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov.

Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlásila v pilotnom projekte Zelená domácnostiam takmer 30 kôl podávania žiadostí a podľa odhadov bude od začiatku projektu nainštalovaných takmer 18,5 tisíca zariadení v hodnote 41 miliónov eur. Týka sa to takmer sedemtisíc domácností. V rámci projektu bola podporená kúpa a inštalácia skoro 3 600 fotovoltických systémov, 2 600 kotlov na biomasu a viac ako 5 200 tepelných čerpadiel.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Projekt Zelená domácnostiam II ponúkne záujemcom ešte deväť kôl

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X