Dostavba Mochoviec by sa už nemala predražovať

Atómová elektráreň Mochovce SE
Atómová elektráreň Mochovce SITA

Slovenské elektrárne plánujú investovať aj do tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch. Tieto elektrárne tak budú spĺňať prísnejšie environmentálne limity, ktoré začnú platiť od roku 2016.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by sa už nemala predražovať. Generálny riaditeľ Enelu Fulvio Conti totiž na tlačovej konferencii potvrdil, že dostavba si vyžiada 3,8 mld. eur deklarovaných v minulom roku. „Pokračujeme v dostavbe. Považujeme to za strategický projekt. Sme presvedčení, že budeme mať dobré výsledky,“ dodal Conti.

Výstavba dvoch jadrových blokov si mala pôvodne vyžiadať 2,8 mld. eur. Potrebné navýšenie investícií zdôvodňovali Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, najmä potrebou implementácií ďalších bezpečnostných opatrení. Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce by sa mala ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Pôvodne sa však hovorilo o termínoch koniec roka 2012 a jeseň 2013. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Riaditeľ medzinárodnej divízie Enelu Carlo Tamburi taktiež na tlačovej konferencii potvrdil ďalšiu významnú investíciu na Slovensku. Ide o investíciu v objeme 75 miliónov eur do dvoch tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch. Tieto elektrárne tak budú prevádzkované aj po roku 2016, kedy začnú platiť prísnejšie environmentálne limity prichádzajúce z Bruselu.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne