Dotácie na domy s nulovou potrebou energií sa minuli rekordne rýchlo

Atelier van jarina dom v lese 02.jpg
Ateliér Van Jarina - Dom v lese. Foto: Archív Salónu drevostavieb

Elektronické žiadosti o príspevok vo výške 8 000 eur na stavbu nových rodinných domov v energetickej triede A0 mohli občania podávať od stredajšej ôsmej hodiny, pričom za 25 minút sa stanovený počet 200 žiadostí naplnil. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva dopravy a výstavby SR Ivan Rudolf. „Veľmi ma teší, že tento typ príspevku je už široko známy a občania sa na druhé kolo výzvy pripravili. Je dobrou správou, že ľudia chcú bývať ekologicky a s ohľadom na životné prostredie, výstavba rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie k tomu výrazne prispieva. Budem sa snažiť, aby sme vyčlenili ďalšie peniaze a vyhlásili tretie kolo ešte tento rok,“ uviedol minister dopravy Andrej Doležal.

V poradí druhú výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie vyhlásilo ministerstvo v polovici mája. Aj v tomto kole bola výška príspevku 8 000 eur.

Na nové rodinné domy

Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie je možné poskytnúť na nové rodinné domy s podlahovou plochou do 200 metrov štvorcových, na ktoré bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie najskôr v roku 2018. Rodinný dom musí spĺňať požiadavky na energetickú hospodárnosť budov pre budovy s takmer nulovou potrebou energie. Všetky podmienky poskytnutia príspevku verejnosť nájde na webovom portáli www.byvajteusporne.sk.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR vyčlenilo v druhej výzve na predkladanie žiadostí o príspevok na nové rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie spolu 1,6 milióna eur. Maximálny počet dvesto žiadateľov v druhej výzve bolo oproti prvej nižší o tristo, pričom rozpočet pri zachovaní výšky príspevku bol teraz nižší o 2,4 milióna eur. V prvej výzve malo na príspevok pre rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie nárok päťsto záujemcov pri celkovom objeme 4 milióny eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR