Dotácie na malé obnoviteľné zdroje sa vracajú, domácnosti si rozdelia takmer 11 miliónov

OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com

Slovenské domácnosti sa znova môžu uchádzať o dotácie na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Od pondelka 8. februára môžu domácnosti registrovať žiadosti o poukážky na fotovoltické panely. Od 10. februára budú k dispozícii poukážky na slnečné kolektory, na tepelné čerpadlá od 15. februára a na kotly na biomasu od 17. februára. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) otvorí zásobníky v tradičnom čase vždy o 15. hodine v uvedené dni a prvé tohtoročné poukážky vydá v nasledujúcich dňoch v utorok alebo vo štvrtok o 11. hodine.

Na inštaláciu päť mesiacov

SIEA od februára rozdelí domácnostiam 10,8 milióna eur. Na tepelné čerpadlá je vyčlenených 6 miliónov, na slnečné kolektory 1,7 milióna, na fotovoltické panely 1,6 milióna a na kotly na biomasu 1,5 milióna eur.

„Na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú mať domácnosti naďalej päť mesiacov,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič. Výška podpory zostáva v tomto roku nezmenená a naďalej závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3 400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1 750 eur a po 1 500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

Zelená domácnostiam II

Vďaka projektu Zelená domácnostiam II bolo od roku 2019 z európskych zdrojov podporených 10 834 nových inštalácií na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, v celkovej sume 21,7 milióna eur. Celkovo je v projekte na podporu inštalácií určených 37 miliónov eur.

Národný projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja domácnosti doteraz využili na nákup 3 561 tepelných čerpadiel, 3 482 slnečných kolektorov, 2 134 fotovoltických panelov a 1 666 kotlov na biomasu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra