DPH na energie sa nezníži, poslanci nepodporili návrh strany Hlas-SD

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atmosféra počas rokovania 18. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 24. november 20202.
Poslanci v slovenskom parlamente. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Daň z pridanej hodnoty na energie sa znižovať nebude. Poslanci Národnej rady SR nezahlasovali za návrh nezaradených poslancov zo strany Hlas – sociálna demokracia.

Tí predložili návrh zákona, vďaka ktorému sa mala dočasne znížiť sadzba dane z pridanej hodnoty z 20 percent na päť percent na služby spojené s elektrinou, plynom, parou a teplou vodou, ich predajom, prenosom, distribúciou a dodávkou.

Zabránenie rastu cien

Mimoriadne zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty by podľa návrhu nezaradených poslancov platilo počas roka 2022.

„Štát takýmto spôsobom zníži konečnú sumu cien energií v roku 2022 a zabráni, aby spotrebitelia v plnej miere pocítili výrazný rast cien energií. Zároveň je tento spôsob pomoci efektívny v tom, že štát nemusí vynakladať náklady a čas na organizáciu iného typu pomoci obyvateľom, ale týmto jednoduchým spôsobom bude nárast cien do veľkej miery kompenzovaný,“ zdôvodnili svoj návrh poslanci Peter Pellegrini, Denisa Saková, Richard Raši, Erik Tomáš a Matúš Šutaj Eštok.

Súhlas podmienený dohodou

Aj časti vládnej koalície sa návrh nezaradených poslancov pozdával. Liberáli zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) by súhlasili so znížením DPH na energie. Svoj súhlas však podmieňovali dohodou vo vládnej koalícii.

„Nižšiu DPH podporím, ale chápem, že ministerstvo financií je v rukách koaličného partnera. Za nižšiu DPH ja som,“ povedal minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík.

Ako povedal Sulík na stretnutí s novinármi, ak vládna koalícia nebude súhlasiť so znížením DPH na energie, jeho poslanci v Národnej rade SR za zníženie DPH nemôžu hlasovať. Išlo by totiž podľa neho o porušenie Koaličnej zmluvy.

Zabránenie energetickej chudobe

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) od začiatku návrh nezaradených poslancov nepodporovalo. Podľa predsedu hospodárskeho parlamentného výboru Petra Kremského (OĽaNO) v budúcom roku by sa ceny energií nemali výrazne zvýšiť, keďže sa stanovujú podľa vývoja v prvej polovici roka 2021, keď ešte rast nebol dramatický.

„Treba sa preto zamerať na nastavenie cien pre rok 2023 a spôsob, ako zabrániť energetickej chudobe cielenými opatreniami. Plošné zníženie DPH najviac pomôže tým, čo si vyhrievajú obrovské vily a bazény,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Kremský.

Už viaceré krajiny v Európskej únii pristúpili k zníženiu daní pre energie či k ich dočasnému úplnému zrušeniu. Ostatne tak urobila Česká republika. Ich vláda navrhla pre domácnosti odpustenie dani z pridanej hodnoty na energie, ktorá v súčasnosti predstavuje 21 percent.

Priemerná česká domácnosť platí v súčasnosti za elektrinu zhruba 40 eur mesačne, ušetriť by tak mala necelých 14 eur. Daň budú mať české domácnosti odpustenú na nevyhnutne dlhý čas.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováErik TomášMatúš Šutaj EštokPeter KremskýPeter PellegriniRichard RašiRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaNárodná rada SROĽANOSaS Sloboda a Solidarita